За зачеването му бе използвана нова технология с ДНК

На бял свят се появи първото дете, за чието зачеване бе използвана нова технология с ДНК на трима души, съобщи списание New Scientist.

Петмесечният Абрахим Хасану има в клетките ДНК на майка си, баща си и донора.

Генетичният материал на донора трябва да помогне на детето да избегне наследяването на гените на майката, които могат да доведат до развиване на болест, уточнява БГНЕС.

Използваната от учените технология позволява на родителите с редки генетични заболявания да имат здрави деца. Лекарите смятат, че тази методика открива нова ера в медицинските изследвания и може да помогне на много други семейства в подобно положение, предаде на свой ред Би Би Си.

Родителите на детето са от Йордания. Майката е носител на синдрома на Лея – това заболяване поразява нервната система на човека. При това самата тя е здрава, но заради генетични мутации вече са й умрели две деца.

При новата технология се оплождат веднага няколко яйцеклетки, а някои ембриони се унищожават.

Новата методика бе извършена от учени от Центъра за лечение на безплодието „Нова надежда“ в Ню Йорк от екипа на лекаря Джон Чжан. При нея се извършва пренасяне на ядрото на клетката. Учените извлекли ядрото от яйцеклетката на майката и го прехвърлили в яйцеклетката на донорката, от която също бе премахнато ядрото. Така те получили яйцеклетка с ДНК на майката и митохондрии на донора. Именно в митохондрията се съдържат ДНК, които са приносители на синдрома на Лея. След това учените оплодили новата клетка със спермата на бащата. От получените 5 ембриона само един се развил нормално. Именно той бе присаден в майката и момчето се родило благополучно след 9 месеца.

Но понеже новият метод още не е одобрен в САЩ, американските учени извършили операциите в Мексико.