Румъния начело на ЕС: Ще се справи ли Букурещ?

„Дойдох по работа, но България ми харесва, харесва ми животът тук, обожавам планината и българската природа”, обясни Адина Уелш. Тя е идвала в България преди години и сега вижда напредъка и развитието и на двете държави и се радва, че е част от този процес. Мечтае да се пенсионира в България.

Драгош Съчяьну идва у нас да учи, получава стипенсия в Софийския университет и завършва журналистика.

"След като завърших, видях, че тук има много малко хора с перфектен румънски език и български език едновременно”, разказва Съчяну.

Има ли криза в Северната ни съседка? На този въпрос Съчяну отговаря, че след изборите преди две години социалистите са си поставили за цел да променят законите, така че да спасят „големите акули”, осъдени за корупция.

Румъния стана председател на Съвета на ЕС

На този фон Румъния застава начело на Европейския съюз. Брекзит през март, европейски избори през май, договаряне на многогодишния бюджет на Общността. Това са само част от предизвикателствата, пред които ще се изправи Букурещ през следващите 6 месеца.

Критичен мониторингов доклад, резолюция на Европарламента с критики към политическата върхушка в Букурещ - под тази сянка започва първото председателство на Румъния. Като държава, която подобно на България, догонва западна Европа с еврофондове, логично Букурещ избра за мото  кохезията, с която се преодолява пропастта между стари и нови членки.

"От най-простите до най-сложните въпроси, които имат ефект върху нашето ежедневие и допринасят за еволюцията на европейското общество. Това е трудна и достойна задача, за която сме подготвени на правителствено ниво, председателството трябва да ни обедени около обща цел в полза на всички румънци”, каза премиерът Виорика Дънчила.

Само три дни преди началото на председателството в интервю за германско издание Жан-Клод Юнкер заяви, че се съмнява, че правителството в Бкурещ осъзнава напълно какво означава да председателстваш европейските държави, макар да е добре подготвено на техническо ниво. В пълен контраст с това изказване все пак беше посланието на председателя на Европейския съвет - Доналд Туск.

„Желая всичко най-добро на Румъния с първото европейско председателство. Уверен съм, че ще постигнете резултати и очаквам да работя с вас”, поздрави председателят на Европейския съвет Доналд Туск.

Приоритети - първият е фокусиран върху социалните и икономически проблеми, на второ място естествено е сигурността на съюза. Интеграцията на  Западните Балкани остава като цел, Румъния ще се бори и срещу расизма и популизма.

От присъединяването си през 2007-ма до сега Румъния беше една от най-еврофилските държави в съюза. Но лявото правителство, което е начело от 2016-та придоби националистическа реторика, типична за Унгария и Полша. Отношенията с Брюксел се охладиха заради съдебната реформа и амнистията за редица политически фигури, а миналата година беше белязана от многохилядни протести.

Официалното откриване на румънското председателство е на 10 януари в Букурещ.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.