Европейските лидери не успяха да постигнат съгласие в петък

Европейските лидери не успяха да постигнат съгласие в петък по пакет от висши кандидати за екипа, който ще ръководи ЕС следващите пет години, като разделението все още е твърде дълбоко за компромис, предаде БГНЕС.

Правителствените ръководители трябва да се върнат в Брюксел на 30 юни, за да изберат нов председател на Европейската комисия, който да замени Жан-Клод Юнкер, както и най-висшите служители на Брюксел.

Водещ кандидат отхвърлен

От 2014 г. и от Договора от Лисабон ЕС експериментира с процес, който ще даде първа възможност за най-висшите постове на партията, която излиза на първо място в изборите за Европарламент.

Както обикновено, дясноцентристката Европейска народна партия - политическото движение, подкрепено от германския канцлер Ангела Меркел - излезе победител миналия месец, макар и с исторически нисък дял на гласовете.

Водещ кандидат за ЕНП е германският евродепутат Манфред Вебер. Френският президент Еманюел Макрон казва, че Вебер няма достатъчно място, за да поеме най-висшата длъжност на ЕС, ръководител на Европейската комисия, тъй като никога не е бил национален лидер или високопоставен министър.

След срещата на върха в четвъртък Макрон каза, че вижда процеса Spitzenkandidat (водещ кандидат) като мъртъв – при положение, че никой от лидерите на групи не командва мнозинството - и каза, че са необходими нови имена, за да заемат най-високите постове.

Борисов: Знам кои ще са тримата, които ще бъда предложени за наследник на Юнкер (ВИДЕО)

Кой сега?

Меркел не беше готова да обяви за мъртъв и погребан предпочитания от парламента процес за номиниране, но отбеляза, че 46-годишният Вебер изглежда не се радва на достатъчно подкрепа, за да спечели.

В кой случай кой ще ръководи Комисията и какво означава това за търгуването на длъжностите председател на Европейския съвет, председател на парламента или върховен представител на ЕС в областта на външната политика?

Сегашният шеф на Съвета, бившият полски премиер Доналд Туск, който наблюдава назначението, казва, че 28-те лидери са се съгласили, че пакетът от работни места трябва по-добре да представлява Европа като цяло.

Това означава да се намерят най-малко две жени за най-добри длъжности и да се постигне баланс между Изтока и Запада, между големите държави и малките, основателите и новопристигналите.

Всичко това, както и всяко от четирите основни политически "семейства" в коалицията на мнозинството - консервативната ЕНП, социалистическитеС&Д, либералите и зелените - търсят парче от тортата.

Кой получава Комисията?

Постът на Юнкер в главната квартира на Съюза в сградата Берлемон е най-търсеният пост и може би най-могъщия, главен бюрократ с все по-голяма политическа роля.

През последните години той е доминиран от дясноцентристката ЕНП, но Юнкер също е бивш министър-председател на Люксембург и той дължи тази работа на своите приятели в Съвета по отношение на парламентарната подкрепа.

Вебер, въпреки че е депутат ветеран в Европейския парламент, няма управленски опит или широка политическа база и срещу него са Макрон и много други лидери.

Независимо от това, дипломати казват, че членовете на Съвета очакват ЕНП като най-мощната, макар и с намален брой депутати, да е групата, която трябва да предостави кандидата.

Най-често цитираната алтернатива е Мишел Барние, бивш френски министър и еврокомисар, който води преговорите на Съюза с Великобритания за предстоящия развод.

Ролята на Барние мв процеса около Брекзит му даде възможност да обиколи европейските столици и да информира националните лидери по време на това, което често изглеждаше като прокси кампания. Но щеше ли Берлин да подкрепи французин, след като Макрон торпилира Вебер?

Поглеждайки на изток и на юг, се забелязват двама хървати, също се споменават във връзка с висшата длъжност, президентът Колинда Грабар Китарович - бивш заместник генерален секретар на НАТО - и премиерът Андрей Пленкович.

Българката Кристалина Георгиева, бивш комисар, станала главен изпълнителен директор на Световната банка, също може да бъде помолена да се върне от Вашингтон.

Какво друго?

Следващата най-престижна работа в Брюксел е на председателя на Европейския съвет, какъвто в момента е Туск, който представлява държавните глави на ЕС.

Следващият президент ще започне работа на 1 декември за пет години.

Либералният премиер на Белгия Шарл Мишел и президентът на Литва Далия Грибаускайте бяха споменати за тази роля.

Европейският парламент трябва да започне следващата си сесия на 2 юли и може бързо да избере нов председател, който да замени италианския член на ЕНП Антонио Таяни.

Лидерите на ЕС обаче ще искат да повлияят на този избор, тъй като това е чип за разговори в по-широката игра на върха.

Те ще трябва да намерят заместник на Федерика Могерини като върховен представител на ЕС за външните работи.

И накрая, в един момент лидерите ще трябва да вземат решение за нов директор на Европейската централна банка, въпреки че това се разглежда отделно от основния пакет.

Защо 30 юни?

Лидерите си дадоха само седмица, за да отстранят пречките, но искат да се срещнат и да направят номинациите си, преди новият парламент да започне да работи.

Но закъснението дава на шест от най-мощните лидери - Франция, Великобритания, Германия, Холандия, Италия и Испания - възможност да се срещнат в кулоарите на срещата на върха на Г-20 в Осака в Япония.

И там, далеч от политическата интрига на Брюксел, решението може да бъде взето.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.