Заключенията им са въз основа на снимки, изпратени от космическия апарат "Касини"

Учени от университета на Айдахо установиха, че дъждовете на сатурновия спътник Титан напомнят много онези, които обикновено се наблюдават на Земята, съобщава сайтът Спейс, цитиран от БТА. 

Заключенията им са въз основа на снимки, изпратени от космическия апарат "Касини" една година преди навлизането му в атмосферата на Сатурн през 2017 г. 

Специалистите отбелязват, че метанови дъждове падат най-вече на полюсите на Титан. Формирането и движението на дъждовете в атмосферата на най-голямата сатурнова луна обаче напомнят атмосферни явления на Земята.

При това мащабите на атмосферните метанови фронтове поразяват въображението. Площта на надвисналия над Титан "метанов облак" е съпоставима с половината от общата площ на Големите езера в Северна Америка - около 120 000 кв.км.

Учените смятат, че въз основа на получените данни може да бъде създаден "среден" модел на формирането на климата на всяка планета в Слънчевата система и че това може да е от полза при бъдеща колонизация на небесни тела от земен тип.

 Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.