"Защо езикът на Шекспир да е по-висш от този на Волтер", каза и Жан-Клод Юнкер

Английският език има твърде голям превес в Брюксел, особено с наближаващото излизане на Великобритания от ЕС, каза френският президент Еманюел Макрон и обеща да се бори за по-широко използване на френския в институциите на ЕС, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
По данни на Международната организация на франкофонията по света има 274 милиона френскоговорящи. Така френският е петият най-говорен език и четвъртият най-използван в интернет.

Макрон ще изиграе роля в спектакъла "Петя и вълкът"

Френският дълго време доминираше в централата на ЕС в Брюксел, но английският стана вездесъщ в европейските институции, особено след приемането на източноевропейски членки през 2004 г., отбелязва Ройтерс.

Макрон пие вино по 2 пъти дневно: То не е алкохол

"Ситуацията сега е доста парадоксална. Английският вероятно никога не е имал толкова силно присъствие в Брюксел в момент, когато обсъждаме Брекзита. Тази доминация не е неизбежна. От нас зависи да установим някои правила, да присъстваме и да превърнем френския в езика, с който човек получава достъп до редица възможности", каза Макрон.

Макрон обеща до юни да е готов с проекта си за мащабни реформи в ЕС (ВИДЕО)

Макрон, който за разлика от повечето предишни френски лидери често говори на английски при посещенията си в чужбина, увери, че това не е кампания против английския, а за насърчаване на многоезичието.

311 ПЪТИ "ОБИЧАМ ТЕ": Стена на любовта в Париж "говори" на 280 езика (ВИДЕО+СНИМКИ)

Той заяви, че подкрепя идеята всеки в Европа да изучава по два чужди езика и че Франция ще увеличи усилията си в преподаването на френски на европейски официални лица.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер написа в Туитър, че е "въодушевен поддръжник на многоезичието".

Макрон прописа на български в Twitter (СНИМКА)

"Защо езикът на Шекспир да е по-висш от този на Волтер? Допуснахме грешка, като станахме толкова англицизирани", каза Юнкер на френски за телевизия Франс 5. Той обаче добави: "Английският се превърна във всекидневен работен език в институциите на ЕС. Брекзитът с нищо няма да промени това, понеже тези, които не идват от западната част на Европа, са свикнали да говорят на английски."

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.