Ловенето на риба с взривове ще се наказва със затвор до 1 година

Служителите на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) вече имат право да задържат нарушители. Те ще могат да използват физическа сила и помощни средства след предупреждение. Ще имат на разположение камери и коли със специален режим на движение.

Това стана възможно, след като депутатите приеха окончателно промените в Закона за рибарството и аквакултурите. Редът и условията, при които служителите на ИАРА ще имат тези правомощия, ще бъдат определени от земеделския министър.

ПРИ ПРОВЕРКА: Бракониери пребиха служител на Агенцията по рибарство

Промените въвеждат забрана за риболов с мрежени уреди във вътрешните водоеми на страната, забрана за тяхната продажба, пренасяне и превозване без валидно разрешително за стопански риболов, както и забрана за продажба, пренасяне и превозване на уреди за електроулов без валидно разрешително за улов с научноизследователски цели.

Глобата за пренасяне или превозване на мрежени риболовни уреди и/или технически устройства за улов с електрически ток ще бъде в размер от 2 до 3 хил. лв.

Бракониер изхвърли 80 кг риба от колата си, бягайки от полицията

Според новите промени ловенето на риба с взривове ще се наказва със затвор до 1 година и глоба от 10 до 15 хил. лева или с пробация. За улов на забранен вид риба с електрически ток без разрешително или в забранени места наказанието ще бъде затвор до 6 месеца и глоба от 5 до 10 хил. лв. или с пробация. За всички изброени престъпления, наказанието ще бъде от 1 до 3 години „лишаване от свобода” и глоба от 15 до 20 хил. лв., когато са извършени от две или повече лица, в съучастие със служител на ИАРА или незаконният улов е в голям размер. Уловената риба и средствата, с които е извършено престъплението ще се отнемат в полза на държавата.

Разследват саморазправа с държавен служител край язовир Батак

Желаещите да се сдобият с билет за любителски риболов ще попълват декларация, че познават изискванията на нормативната уредба, приложима за любителския риболов.

С промените се коригират и текстове от Наказателния кодекс, които трябва да влязат в сила от 31 юли 2018 г.

„Криминализирането на бракониерството стана възможно, благодарение на общите усилия на целия екип на министерството и ИАРА, любители-риболовци, народни представители и неправителствения сектор“, каза изпълнителният директор на ИАРА доц. д-р Галин Николов.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.