14,5% от българите са страдали от психични разстройства в някакъв етап от живота си

14,5% от българите са страдали от психични разстройства в някакъв етап от живота си, показват данните на Националния център по обществено здраве и анализи.  8,4% от тях е делът на тревожните разстройства,  4,5% – на разстройствата на настроението, а  4,7% – на злоупотребата и зависимостта от алкохол и наркотици.

Българите харчат все повече за здравеопазване, алкохол и цигари

И, въпреки че психичните разстройства намаляват, зависимостите растат. Злоупотребата с алкохол и наркотици например се е увеличила от 3, 3 на 4,85 на сто.

Едва един от всеки петима с проблеми търси помощ при специалист.

Честота на злоупотребата и зависимост към алкохола и наркотичните вещества е по-висока при мъжете. Жените по-малко злоупотребяват. Това каза д-р Захари Зарков, началник на отдел „Психично здраве” в Национален център по обществено здраве и анализи в ефира на „Събуди се”.

Въпреки, че жените са по-емоционални, те търсят по-често помощ, докато мъжете рядко търсят помощ. Търсенето на помощ е фокуса на нашата работа и превенцията на тези състояния, добави той.

Специалистът посочи, че семейните хора страдат по-рядко от депресия. „Живеенето във връзка и с партньор е протективен фактор за развитие на депресията”, обясни той.

Д-р Зарков подчерта, че в България се подценява важността на психичното здраве. 

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни.  За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.