Следващият съперник на българите ще е Черна гора на 7 юни

България записа второ поредно равенство в група А на квалификациите за Евро 2020, след като завърши наравно 1:1 с аутсайдера Косово в Прищина. Селекционерът на „трикольорите“ Петър Хубчев започна с три промени в стартовия състав. Антон Недялков замени Петър Занев, Кристиян Малинов стартира вместо Галин Иванов, а Симеон Славчев започна на мястото на контузения Ивайло Чочев. Пред препълнените трибуни на стадион „Фадил Фокри“, срещата започна с опит за прехвърлящ удар на българския капитан Ивелин Попов, който не затрудни вратаря на домакините Ариянет Мурич.

СНИМКИ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК

Първата по-сериозна опасност пред вратата на Николай Михайлов дойде в 9-та минута, когато звездата на косоварите Милот Рашица премина покрай стража на Левски, но Антон Недялков се намеси ключово и изби в ъглов удар. В следващите минути на терена в Прищина преобладаваха нервите, като се стигна до няколко остри съприкосновения и единоборства, но главният съдия Гедиминас Мажейка от Литва успокои ситуацията с няколко бързи жълти картона. Домакините бяха далеч по-активният отбор и отново получиха добра възможност да открият, този път чрез Берсант Целина, но Михайлов отново бе на висота.

ЕВРО 2020: Спорна дузпа спаси България срещу Черна гора (СНИМКИ)

Малко след това България, противно на логиката, поведе в резултата. Тодор Неделев центрира от ъглов удар и Васил Божиков засече с глава, за да изведе „лъвовете“ напред. В края на първото полувреме Косово имаше още две възможности да изравни. Първо Рашица отправи изстрел, но Михайлов го парира, а впоследствие слаб удар с глава на Мерджим Войвода бе уловен от българския страж. Втората част започна с изстрел на Кристиян Малинов, който бе избит от косоварски защитник в корнер. Малко след това късметът покри българите след грешка на Николай Бодуров. Нападателят на домакините Ведат Муричи уцели гредата, а при добавката на Войвода се стигна до нов ъглов удар.

Натискът и пресата на Косово даде своя резултат малко след час игра, когато Орбер Зенели възстанови равенството със силен прав удар с десния крак, който не остави шансове на Михайлов. В последните минути България успя да издържи на домакинските опити за гол. Пряк свободен удар на Зенели мина близо до българската врата, а Рашица отново бе разколебан от героя на „трикольорите“ Николай Михайлов.

Така Косово остава без загуба в 12 поредни мача под ръководството на швейцарския си наставник Бернард Шалан, докато България отново разочарова с изявите си и постигна второ последователно равенство в група А. В следващите си мачове Косово гостува на Черна гора на 7 юни, а България пътува за визита на Чехия на същата дата.