600 000 лева са върнати към момента от собственици на къщи за гости, финансирани по европроекти, но неизползвани по предназначение

Стрес и напрежение във фонд „Земеделие” след арестите и рокадите там. 20 от общо 23-има началници на отдели са в болничен или в отпуск след спецакцията на прокуратурата. Това разказа в „Здравей, България" новият изпълнителен директор на фонда - Васил Грудев. Той коментира и скандалите с къщите за гости.

"Само трима от 23-ма директори на дирекции в Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) са на работа. Ситуацията е наистина шокираща. Имаме кардинален проблем, който надявам се още днес да бъде решен". Това каза новият изпълнителен директор на фонда Васил Грудев в ефира на „Здравей, България”.

Шефът на ДФ "Земеделие" е подал оставка

Той заяви, че заради специализираната акция и обвиненията във фонда служителите били в стрес. „Надявам се, че тази ситуация, която доведе до голямо стрес сред служителите в ДФЗ, ще бъде преодоляна. От работата на всички тези хора зависи разпределянето на целия бюджет”, добави той.

Грудев обясни, че ДФЗ получава най-големия бюджет от европейски пари в България. „Не само е най-големият, но той и кумулативно, сравнен с всички други европейски фондове, представлява около 45% от целия бюджет”, каза още той.  
 

„Това, което е открито в дома на служителя на фонда, е било абсолютно шокиращо и аз не знам какво прави той в ДФЗ, каква е идеята му за работа и какво кариерно развитие очаква. Говорейки си за този служител, ние не бива да обобщаваме работата на всички останали”, обясни Грудев.

Той отрече да познава служителя, но обясни, че той е работил в оторизацията на плащанията на ниско експертно ниво.

Новият изпълнителен директор коментира и повдигнатото обвинение на действащия заместник-изпълнителен директор Калоян Костадинов. „Аз го познавам като един изключително добър професионалист, съвестен и честен експерт. Не разполагам с данни и не знам какво е конкретното обвинение”, заяви Грудев.

Пуснаха под гаранция петимата задържани от Държавен фонд „Земеделие”

Той отрече да има връзка между разследванията на къщите за гости и обвиненията във фонда.

600 000 лева са върнати към момента от собственици на къщи за гости, финансирани по европроекти, които обаче не ги използвали по предназначение. След многобройните проверки и констатираните нарушения стана ясно, че общата сума, която трябва да се върне, е в размер на 10 млн. лева.

Новият изпълнителен директор на ДФЗ обясни и схемите с къщите за гости. „Става дума със създаване на изкуствени условия, за да се надхвърли лимитът за даден бенефициент. Представете си, че един бенефициент е допустим да получи подпомагане по дадена мярка в рамките на 1,3 млн. или 3 млн., но когато имаме огромни стопанства, а тук очевидно става дума за опит за изкуствено разделяне на тези стопанства на 5 или 10 бенефициента, и всеки един от тях да кандидатства за този лимит. Така се нахвърля единичният лимит на стопанство и се заобикалят правилата на различни програми. Накрая получаваш в пъти по-голяма сума”, обясни той.

Според Грудев е необходимо работата на фонда да стане абсолютно прозрачна. По думите му трябва да се пристъпи към пълна електронизация на системите, както и да се подобри комуникацията чрез изграждане на модерен колцентър. Той трябва да свързва бенефициентите с експертите в ДФЗ.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.