Разградчани заслужиха мястото си сред 1/8-финалистите за Купата на България

„Лудогорец” също заслужи мястото си сред 1/8-финалистите за Купата на България, макар и не чак толкова лесно, колкото всички очакваха. В Созопол разградчани се наложиха с 4:1 над втородивизионния „Нефтохимик”, като трябваше да правят обрат след почивката, предаде Gong.bg.

Почти през цялото първо полувреме „шейховете” водеха в резултата благодарение ранния гол на Радослав Апостолов. След паузата обаче контузия на капитана Цветан Филипов и грешка именно на Апостолов сложиха началото за пълния обрат в полза на шампиона. Най-ярко от всички „орли” блестя конгоанецът Мавис Чибота, който реализира първия си хеттрик с екипа на „Лудогорец”. Официален дебют за тима от Разград пък записа новопривлеченият ляв бек Талеб Тауата.

"Шейховете" още от самото начало на мача показаха, че имат намерение да играят без капчица страх и не беше минала дори цяла игрова минута, когато Мирослав Радев изпълни впечатляваща задна ножица, довела до спасяване от Пламен Илиев.

„Лудогорец” отвърна мълниеносно и в 7-ата минута за първи път в срещата разтресе гредата. Светослав Дяков по ефектен начин без подготовка шутира от около 20-21 метра, а Андонов само изгледа как топката среща десния му стълб. Това отвори шанс пред Жоржиньо да направи добавка, при която вратарят беше блестящ. Веднага и Икоко опита изстрел по диагонала, като Андонов се изправи и парира с крак.

Пет минути по-късно „Нефтохимик” откри резултата след изненадващо изпълнение на тъч. Радослав Апостолов получи при границата на наказателното поле отляво, като първо устоя на опитите на Горалски да му отнеме, а след това тръгна навътре и финтира Икоко. Халфът изскочи под много остър ъгъл спрямо вратата, затова избра единственото възможно решение със силен шут под близката сглобка – 1:0.

Шокът в редиците на шампиона беше пълен и това си пролича в 17-ата минута, когато Илиев трябваше да спасява нов изстрел на Апостолов от дистанция. До ситуацията се стигна след крайно нетипична грешка на „Лудогорец” при изнасяне на топката.

В 20-ата Чибота имаше идеална възможност да изравни, след като Яцек Горалски го намери с чудесно центриране във вратарското поле. Намирайки се на скорост, крилото стреля от около 3-4 метра и не успя да улучи целта.

Последваха минутите на страхотен късмет за домакините.В 23-ата минута голмайсторът Апостолов неволно насочи топката към собствената си врата в опит да изчисти центриране от фаул. Топката преодоля Андонов, срещна лявата греда, след което се удари в гърба на вратаря и излезе в корнер. Въпросният ъглов удар беше разигран късо и Дан Битон от нетипична позиция опита директен шут. Андонов очакваше центринане и това му изигра лоша шега, ала топката кацна върху напречната му греда.

Секунди по-късно отново Битон стреля силно от границата на наказателното поле покрай Чахов, а Андонов в последния миг пипна топката, която отскочи от земята и пак срещна рамката на вратата.

Постепенно динамиката  в играта на разградчани се изпари, а фланговете спряха да функционират. На всичкото отгоре Димо Бакалов получи контузи и това наложи влизането на Лукоки в нетипичната роля на централен нападател. „Нефтохимик” пък имаше възможност да увеличи актива си точно преди паузата, като в продължението на първото полувреме Илиев отрази хубаво изпълнен пряк свободен удар на Цветан Филипов.

„Нефтохимик” стартира втората част в настроение и още в първите секунди имаше брилянтен шанс да удвои. Карамфилов се отскубна отдясно и центрира в невралгичната зона пред вратарското поле, където Колев се оказа стъпка-две по-късно от необходимото. Радев все пак нанесе диагонален шут, довел до спасяване на Илиев.

Всичко изглеждаше много добре за домакините, ала само след няколко минути планът им рухна заедно с техния капитан. Цветан Филипов получи травма и бе заменен в 52-ата минута, а само секунди по-късно „Лудогорец”изравни. В 53-ата Горалски се устреми с топка в крака към наказателното поле отляво, влезе вътре и комбинира по земя с Жоржиньо. Последният се намираше с гръб към целта и ефектно върна за Чибота, който майсторски намери долния ляв ъгъл – 1:1.

Седем минути по-късно голмайсторът за „Нефтохимик” Апостолов фатално подари топката на Лукоки с неточен пас в близост до собственото си наказателно поле. Холандецът сякаш за миг се пренесе пред вратата и хладнокръвно елиминира вратаря – 1:2.

Оттук нататък гардът на домакините тотално падна и те можеха да допуснат серия попадения в мрежата си. Четвърт час преди края „Лудогорец” стигна до трети гол, като Лукоки избяга от засадата по десния фланг, напредна в наказателното поле и центрира полувисоко. Вратарят Андонов се размина с топката в опита си да пресече, а пред празната врата Чибота с акробатичен удар тип „скорпион” реализира за 1:3.

Финалният щрих техничарят на „Лудогорец” постави в добавеното време на срещата, когато засече центриране от фланга, а вратарят Росен Андонов не успя да се намеси съвсем убедително.

„НЕФТОХИМИК" – „ЛУДОГОРЕЦ" 1:4

1:0 Радослав Апостолов 12'

1:1 Мавис Чибота 53'

1:2 Джоди Лукоки 60'

1:3 Мавис Чибота 76'

1:4 Мавис Чибота 90+2'

„Нефтохимик” (4-5-1): 33. Росен Андонов – 4. Пламен Тенев, 3. Атанас Ташолов, 6. Цветан Чахов, 32. Йолиян Милков – 10. Мирослав Радев (65' - Цачев), 7. Галин Димов, 66. Радослав Апостолов, 21. Цветан Филипов /к/ (52' - Георгиев), 11. Боримир Карамфилов (55' - Почански) – 9. Иван Колев;

резерви: 1. Павел Здравков; 2. Джуниет Али, 77. Димитър Костадинов, 15. Ерик Почански, 14. Живко Петков, 20. Иван Цачев, 8. Михаил Георгиев.

Старши треньор: Диян Петков

„Лудогорец” (4-2-3-1): 23. Пламен Илиев – 22. Жордан Икоко, 5. Георги Терзиев, 30. Козмин Моци, 6. Талеб Тауата – 18. Светослав Дяков /к/ (81' - Йорданов), 44. Яцек Горалски – 17. Жоржиньо (73' - Будинов), 8. Дани Битон, 13. Мавис Чибота – 7. Димо Бакалов (30' - Лукоки);

резерви: 1. Хорхе Броун; 92. Джоди Лукоки, 82. Иван Йорданов, 4. Сисиньо, 87. Преслав Петров, 11. Станислав Манолев, 51. Илкер Будинов.

Старши треньор: Станислав Генчев

Стадион: „Арена Созопол” (Созопол)

Главен съдия: Димитър Буров

-----

Най-интересното от мача минута по минута:

90+3' - КРАЙ НА МАЧА. „Лудогорец” е 1/8-финалист в турнира за Купата на България.

90+2' - ГОЛ ЗА ЛУДОГОРЕЦ - 1:4! Чибота завърши своя хеттрик! Асистенция на Икоко отдясно, който намери конгоанецът на около 12-13 метра фронтално срещу вратата. Вратарят Росен Андонов малко лековато позволи на топката да се промуши под плонжа му.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.