Финансирането на дейностите по възпитанието и обучението на децата и учениците е в размер на 2 милиарда 651 милиона

„Най-големият приоритет на държавния бюджет остава образованието и инвестицията в човешки капитал. Финансирането на дейностите по възпитанието и обучението на децата и учениците е в размер на 2 милиарда 651 милиона. Очакваме минималната работна заплата за педагогическите специалисти да стане 1 255 лева през 2021 г.” Това каза министърът на финансите Владислав Горанов при представянето на параметрите на бюджетната рамка за 2020 година и Проекта на актуализираната средносрочна прогноза за периода 2020 – 2022 г., съобщава „Фокус“.

Вълчев: Държавата дава 360 млн. лв. повече за увеличение на учителските заплати

Част от тази сума са 360 милиона допълнителни средства за увеличение на възнагражденията на педагогическия персонал и 54,5 милиона за непедагогическия. „Подпомагане на равния достъп и подкрепа на личностното развитие, в това число стипендии, учебници, транспорт, целодневна организация на процеса – 561 милиона. Към работодателите анонсирам и 12,8 милиона за стипендии за учениците в дуална форма на обучение и подобряване на условията в общежитията“, добави още министърът.

По отношение на развитието на детските градини и училищата в бюджета са предвидени 186,1 милиона за подобряване на материалната база и повишаване на качеството на образователните резултати.

„Предвидени са 116 милиона, в това число 40 милиона за оптимизиране на вътрешната структура на персонала“, посочи още министър Горанов.

От думите му стана ясно, че по отношение на обучението на студенти и лаборанти във висшето образование ще влязат 499,2 милиона, в това число 51 милиона допълнителни средства за издръжка на студенти и докторанти. Ще продължи и реализирането на мерки, насочени към повишаването на привлекателността на учителската професия и мотивацията на действащите учители и насърчаването на зрелостниците с високи образователни резултати да получат педагогическо образование.

Директор: Учителите ще имат по-голяма свобода в преподаването

„Това е сред приоритетните мерки, които се надявам, че ще позволят да се преодолее недостига на педагогически специалисти в следващите години“, добави още министърът на финансите.

Той изрази надежда до 2021 г. да се постигне заложеното в управленската програма удвояване на средствата за педагогически специалисти спрямо нивото за 2017 година, като в цифри това означава да се достигне сумата от 2 милиарда и 760 милиона.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.