Премиерът и американският посланик откриха Стратегическия диалог България - САЩ

"За миналата година сме ползвали около 400 млн. втечнен газ, дошъл от Гърция. Само за януари са 200 млн. кубически метра. Днес на Министерски съвет ще вземем решение и ще закупим 20% от акциите на терминала за втечнен газ". Това обяви министър-председателят Бойко Борисов  преди началото на стратегическия диалог България-САЩ. Той се открива от премиера и американския посланик у нас Херо Мусатафа. 

СНИМКИ ВИЖТЕ ТУК

"Във военното сътрудничество, започвам с него, защото там са ни най-ясни отношенията, най-безпроблемните, закупуването, както обещахме на нашите военнослужещи, най-добрият самолет в региона, който ще лети, F16, заедно с всичките към тази сделка допълнителни неща. Двустранното сътрудничество във военната област, която вицепремиерът Каракачанов и днес на една от сесиите ще договаря", каза още той.

"Що се касае до визите - две са важните неща, които ние сме поискали, защото с 36 % се е вдигнал стокооборотът между България и САЩ. 1 милиард и 300 милиона щатски долара е в момента. За първи път въпросът за отпадането на визите беше поставен от президента на САЩ Доналд Тръмп. В момента сме под 10% в отказа на визи. Февруари месец пристига помощник-държавен секретар по визовия проблем, за да работим и да се надяваме, че в рамките на година, година и нещо ще приключим и тази тема", коментира Борисов темата за отпадането на визите за българските граждани.

Борисов: Стратегическият диалог България - САЩ е от изключително значение (ВИДЕО)

„Бих искала да ви уверя, че стратегическият диалог, който се провежда в Министерския съвет, не е бюрократичен жест. Всичко, което обсъдим днес с българските съюзници, ще бъде от полза за българския народ", каза американският посланик Херо Мустафа преди началото на срещата.

"Ние истински държим на България. Тази невероятна страна, тези прекрасни българи, които срещам всеки ден, заслужават най-доброто за тях и за децата им. Това е същинският смисъл на тези разговори", заяви на български език посланичката.

Тя напомни, че диалогът в София е резултат от проведените разговори между Доналд Тръмп и Бойко Борисов във Вашингтон в края миналата година.

 

Видео: БГНЕС

В рамките на форума в отделни панели бяха обсъдени отбраната, сигурността, икономиката, търговията, енергетиката, както и върховенството на закона. Тези  теми бяха заложени и в споразумението за стратегическо партньорство, с което завърши посещението на Борисов в Белия дом през ноември. Очаква се по-късно този месец у нас ще дойде нова американска делегация, която ще посети обекти в областта на енергетиката.

 

 

Разработват американско-българска Пътна карта в сферата на отбраната

 

 

По-късно от Американското посолство у нас изпратиха до медиите съвместно обобщение на заключенията от Стратегическия диалог между Република България и Съединените американски щати:

- САЩ приветстваха наскоро предприетото от страна на България действие за придобиване на 20 процента дял от собствеността и разглеждане на възможността за резервиране на капацитет от плаващата платформа за съхранение и регазификация край Александруполис.


- И двете страни подчертаха необходимостта от развитие, разполагане и комерсиализация на 5G мрежи на основата на принципите за свободна и честна конкуренция, прозрачност и върховенство на закона и да насърчават участието на надеждни доставчици на мрежови хардуер и софтуер.
- И двете страни се договориха да разработят десетгодишна Пътна карта за двустранно сътрудничество в областта на отбраната, която ще помогне на България в усилията за модернизация, ще допринесе за изграждането на способности за възпиране и отбрана срещу заплахи във всички сфери и ще подобри оперативната съвместимост.


- Помощник-държавният секретар по консулските въпроси на САЩ ще посети България през март 2020 г., за да обсъди програмата за безвизово пътуване на САЩ и други въпроси.
- В близко бъдеще САЩ ще изпратят в България нов експертен екип, който ще има за цел да подкрепи превръщането на България в регионален енергиен център (хъб) и насърчаването на енергийната диверсификация на територията на Балканите.


- Работейки съвместно, нашите две правителства ще продължат текущия си диалог за върховенството на закона, включително по законодателни и процедурни предложения за укрепване на българските държавни институции, така че те да бъдат по-независими, прозрачни и ефективни.