Субсидията, която манастирът трябва да получи тази година, е в размер на 597 хиляди лева

Къде са парите от държавната субсидия за Рилския манастир? Това се питат в Светата обител, след като за първи път от години насам в хазната на храма няма преведени никакви средства, въпреки че манастирът е в списъка на ЮНЕСКО.

Финансовата криза, според игумена дядо Евлогий, е невиждана, а до дни ще бъде открита дарителска сметка, за да не се стигне до фалит. Субсидията, която манастирът трябва да получи тази година, е в размер на 597 хиляди лева. Парите са предвидени за реставрации, ремонти и поддръжка.

Как сам монах стопанисва светиня?

„До този момент ние не сме получили нито един лев от държавната субсидия, която отпуска българският парламент за Рилския манастир като паметник на ЮНЕСКО. Има решение на комисията по вероизповеданията субсидията да се продължи. Но след това се губи някъде в дебрите на нашата бюрокрация и не можем да открием какво се случва с нея”, разказва дядо Евлогий.

В манастира се опасяват, че липсата на държавна помощ може да има много тежки последствия.

„Когато един обект на ЮНЕСКО, за който съответната държава е поела ангажименти, да се поддържа, не се извършва, разбира се в такъв случай Световната организация по опазване на недвижимото културно наследство е в пълното си право да го извади този обект от своя списък, което ще бъде много жалко”, добавя игуменът.

От Дирекцията по вероизповеданията обясниха, че след промени в закона от миналата година, парите, предназначени за Българската православна църква вече се разпределят от Светия Синод. Тази година получената сума от Синода е в размер на 26 милиона лева. Оттам обаче посочиха, че въпросните средства стигат само за заплатите на служителите на църквата. Добавиха, че Синодът не е уведомяван, че от получените 26 милиона, трябва да се отделят 600 хиляди лева за Рилския манастир. И ни посъветваха да се обърнем към Министерството на финансите. Оттам обаче ни заявиха, че субсидията се предоставя на Дирекцията по вероизповеданията и тя е тази, която трябва да разпределя парите. А приходите в манастира са почти нулеви от два месеца насам.

Архимандрит Йоан: Не сме толкова силни, за колкото се мислим (ВИДЕО)

Изправени до стената заради недостига на финанси, в манастира са кандидатствали по мярката 60/40. Одобрени са и получават облекчения за 13 работни дни от месец март. Но за да изпълнят изискванията по мярката, правят и немалки разходи.

Засега в манастира се стремят да не съкращават от персонала. Всички възнаграждения до този момент са платени с пари, останали като резерв от миналата година.

Заради липсата на държавна субсидия ще бъдат замразени редица реставрационни дейности. А чрез дарителската сметка, която ще бъде открита, в манастира се надяват да се стабилизират финансово.