Това сочи проучване на базирания в САЩ институт „Галъп"

Доходите на всеки втори човек по света са спаднали заради коронавируса. Жителите на страните с ниски доходи са особено тежко засегнати от загубите на работни места или съкращенията на работното си време, показва проучване на института "Галъп", предаде БТА.

Базираният в САЩ институт е проучил 300 000 души от 117 страни по света. Половината от имащите работа са печелели по-малко заради прекъсванията, свързани с коронавируса.

Критична остава ситуацията с коронавируса в Индия

Това се равнява на 1,6 милиарда засегнати по света, отбелязва „Галъп”. „Тези проценти варират от 76 на сто в Тайланд до 10 на сто в Швейцария", отбелязват в изявление авторите на проучването.

В Боливия, Мианма, Кения, Уганда, Индонезия, Хондурас и Еквадор, над 70 на сто от запитаните са съобщили, че получават по-малко, отколкото преди глобалната криза. В САЩ тази цифра спада до 34 на сто.
Кризата с COVID-19 е засегнала работниците по цял свят, особено жените, които са свръхпредставени в нископлатени сектори като продажбите, туризма и хранителните услуги.

Проучване на „Оксфам" в четвъртък показа, че жените по света са загубили приходи от 800 милиарда долара заради пандемията.

Великобритания облекчава мерките от 17 май

Освен това над половината от запитаните са заявили, че временно са спрели да работят - или около 1,7 милиарда възрастни по света. В 57 страни, включително Индия, Зимбабве, Филипините, Кения, Бангладеш и Салвадор, над 65 на сто от запитаните са съобщили, че временно са спрели работа. По-слабо са засегнати предимно развитите страни с високи доходи. По-малко от 1 от 10 в Австрия, Швейцария и Германия са спрели временно работа. В САЩ тази цифра е 39 на сто, показва проучването.

Освен това един на всеки трима е загубил работата или частния си бизнес, което означава над 1 милиард души по света. Тези цифри също варират, от 3 на сто в Швейцария и 13 на сто в САЩ, до над 60 на сто във Филипините, Кения и Зимбабве.

ВСИЧКО ЗА КОРОНАВИРУСА У НАС И ПО СВЕТА ЧЕТЕТЕ ТУК