Българката се представи много силно

Боряна Калейн спечели сребърен медал в многобоя на Европейското първенство по художествена гимнастика във Варна.

Българката се представи много силно в днешния финал и се пребори за второто място.

Калейн има сбор от 107.625 точки, след като получи оценки 27.775 на обръч, 27.400 на топка, 27.950 на бухалки и 24.500 на лента.

Варна посреща звездите на художествената гимнастика

Втората българка Катрин Тасева зае седмо място с 98.850 точки (24.800 обръч, 25.900 топка, 25.700 бухалки и 22.450 лента). Тя допусна по-сериозна грешка на обръч.

Европейска шампионка стана рускинята Арина Аверина със сбор от 109.100 точки (26.200 обръч, 29.200 топка, 28.400 бухалки и 25.300 лента). За нея това е втора титла в многобоя на европейски шампионат след Гуадалахара 2018.

Министърът на младежта и спорта Андрей Кузманов поздрави официално Калейн за успеха.

“Вдъхновяващите съчетания, които видяхме, са плод на огромна мотивация и неуморен труд от Вас и целия екип. Положените усилия винаги се отплащат. Българската публика следеше всяка секунда със затаен дъх, а радостта на всички от спечеления медал е огромна. Поздравявам Ви за този голям успех, който е не само личен, но и за всички, които обичат художествената гимнастика в България. За първи път от 1994 г. българка е на почетната стълбичка в многобоя на Европейско първенство, а това ни дава голям оптимизъм и за Летните олимпийски игри в Токио. Желая Ви здраве, успешна подготовка и сбъдване на олимпийските мечти”, казва министър Кузманов в поздравителния си адрес до Боряна Калейн.