Това показват данните от най-новото социологическо проучване на агенцията

Непредвидимостта в предстоящите избори е основен фактор. Шансове за първото място имат две партии, като малко по-високи са те при „Има такъв народ“ заради тенденциите в последните месеци и седмици. Това сочи проучване на „Галъп интернешънъл болкан“ за електоралните нагласи, направено по поръчка на БНР. Изследването е проведено в периода 30 юни - 7 юли чрез пряко интервю с таблети, сред 1010 пълнолетни българи в представителна за страната извадка. Абсолютната максимална грешка е ±3,1% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 55 хиляди души.

Гласовете, подадени за партии, коалиции и кандидати, ако изборите бяха днес, показват следната моментна снимка преди последните дни на кампанията:

За „Има такъв народ“ се очакват 21,3% от гласовете, за ГЕРБ-СДС – 20,3%. На този етап е практически невъзможно да се определи коя от двете партии ще завърши на първото място – всичко зависи от различните типове мобилизация при двете партии.

Кои политически сили влизат в следващия парламент?

Вижда се обаче, че при Трифонов има инерция нагоре, а при ГЕРБ - обратно. Разбира се, в момента, част от потенциалния вот на ГЕРБ може и да се „крие“ по причини на непрестижност.

БСП и коалиция засега остават трети с 15,9%. „Демократична България“ и ДПС са с близки резултати, съответно с 12,2% и 11,5%. При ДПС трудности в отчитането представлява потенциалният вот от Турция. ДБ пък укрепва в последните седмици.

Формацията „Изправи се! Мутри, вън!“ е с 6,1%. На летвата за влизане са се качили Българските патриоти с 4%. Изгледите им зависят изцяло от величината на бариерата и от степента на мобилизация.

Последните дни и часове обаче могат да нанесат промени. Например, „Възраждане“ има 3,1%, а „Българско лято“ 2,5%. И двете формации имат амбиции към бариерата.

Каква ще е битката преди вота?

Коалицията около Жан Виденов засега е с 1% заявена електорална подкрепа, но при такъв тип нови формации декларативните нагласи невинаги са най-добрият индикатор. Разбира се, остават дни, в които това би могло да се промени. 

Декларативната активност е близо 50%, но трябва да се има предвид, че избирателните списъци не отразяват точно броя избиратели, трайно пребиваващи в страната.

Политолог: Резултатът на ГЕРБ не пада толкова, колкото този на ИТН се вдига

На базата на изследването могат да се очакват гласоподаватели в широк диапазон, близък до активността в изборите на 4 април. Прогнозите за активност обаче като цяло са изключително трудни, посочва „Галъп“.

Минимален дял от гласувалите се очаква да отбележат „Не подкрепям никого“. Очаква се също заради машинния вот, да бъдат минимизирани недействителните бюлетини.

Проучване на „Галъп интернешънъл болкан“ за електоралните нагласи е направено по поръчка на БНР. То е проведено в периода 30 юни - 7 юли чрез пряко интервю с таблети, сред 1010 пълнолетни българи в представителна за страната извадка. Абсолютната максимална грешка е ±3,1% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 55 хиляди души.

Източник: БНР