Парите са откраднати от 12 български граждани и юридически лица

ГДБОП разби престъпна група, източила над 800 000 лева от банкови сметки на 12 души, чиито данни са откраднати след изпращане на фишинг имейли. Задържани са 13 души, като на почти всички вече са повдигнати обвинения.

Акцията е от 4 юни, а служителите на ГДБОП работили по нея в продължение на година. През април 2023 година получили сигнали от граждани, че някой е теглил пари от банковите им сметки без тяхно разрешение. Задържаните са от различни райони на страната - всеки от тях обаче е имал конкретна роля в схемата.

Шампионът по борба Кирил Терзиев е с обвинение за закана за убийство

Един от задържаните при акцията е Райчо от Самоков. Майка му Нуша Райчева е категорична - той нямал общо с престъпната схема. „Не знам, такива работи няма. Той си работи по покривите. Беше наскоро задържан, за една вечер, и го пуснаха. Не ми разказа за какво са го задържали. Аз съм с високо кръвно, болна съм”, каза жената.

Полицията е установила общо 15 участници в групата. „Има ясно разграничение на функциите и на ролите на тези 15 лица. Като част от тях са технически грамотни – хакери”, обясни Ангел Кунчев от „Кибератаки и финансови измами в интернет” в ГДБОП.


Работата на хакерите била да стигнат до паролите и потребителските имена на жертвите. Изпращали са им фишинг имейли, а потърпевшите, без да подозират, са им отговаряли, давайки детайли за сметките си. Имейлите изглеждали достоверни. „Фишинг кампании на банки с искане за потвърждение на потребителско име и пароли на акаунтите за интернет банкирането”, уточни Кунчев.

Опит за грабеж в златарско ателие в Бургас, продавачка е нападната с електрошок (СНИМКА)

Групата изпращала и съобщения с искане да бъде свален определен файл. Направят ли го хората обаче - хакерите получават достъп до компютрите им. Така успяват да изтеглят парите от сметките им. След което си ги разпределят. „Пращани са по сметки на финансови мулета, на които предварително са откривани сметки в български банки, теглени са от банкомати. Част от паричните средства са изпращани в борси за търгуване с криптовалута с цел по-лесното им усвояване”, каза още Кунчев.

Освен по-лесно усвояване, така групата е успявала да узакони произхода на парите. В схемата е имало и отговорници, които да намират хора, които да са финансови мулета в цялата страна. Превеждани са големи суми. „От порядъка на 800 000 до 1 милион”, посочи Кунчев.

ГДБОП все още търси кой стои на върха на престъпната схема. Специализираната полицейска операция се е провела в сряда на територията на градовете София, Варна, Казанлък, Самоков, както и в селата Железница и Медковец, под ръководството на Софийската градска прокуратура. 

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase