Това трябва да стане в съответствие с договорените цели за 2030 г.

„България трябва да повиши амбициите си в съответствие с договорените цели за 2030 г. в областта на енергетиката и климата”. Това е оценката на ЕК за проекта на актуализирания национален план в тези области. Такава оценка беше предоставена и за Полша, а преди това и за други 24 държави членки. Миналата седмица Комисията приключи производствата за установяване на нарушения, образувани срещу България и Полша през декември за това, че не са представили своите планове.

ЕК: Първите стъпки на България в Шенген са сред най-големите постижения за годината

Плановете са ключови инструменти за постигане на целите в областта на енергетиката и климата за 2030 г. на национално равнище и за прилагане на законодателството, свързано с Европейския зелен пакт. През декември в съобщение за оценка на съвкупното въздействие на проектите за планове Комисията установи, че кумулативното въздействие на проектите все още не е достатъчно, за да се намалят нетните емисии на парникови газове с най-малко 55% до 2030 г., както се изисква от законодателния пакет „Подготвени за цел 55“. Комисията представи препоръки на държавите членки за това как да актуализират и съгласуват плановете си за постигане на общите ни цели. 

От държавите членки се изисква да представят своите окончателни актуализирани планове до 30 юни 2024 г., като вземат предвид препоръките и индивидуалните оценки на ЕК. Комисията отново призовава всички държави членки да увеличат усилията си за намаляване на емисиите на парникови газове и да се подготвят по-добре за по-широко използване на възобновяемите енергийни източници и за подобряване на мерките за енергийна ефективност. Насърчават се и допълнителни мерки за овластяване на потребителите, подобряване на енергийната сигурност и стимулиране на конкурентоспособността на европейската промишленост.

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase