Депутатите не успяха да изберат председател

Парламентът създаде временна комисия за проверка на факти и обстоятелства около дейността на Мартин Божанов - Нотариуса и Петьо Петров - Еврото. Народните представители обаче не успяха да изберат председател. 

Кандидатите бяха двама - Надежда Йорданова  от ПП-ДБ, която събра  39 гласа „за“, 33 – „против“ и  155 “въздържал се“, както и Златан Златанов от „Възраждане“, който бе подкрепен от 55 народни представители, 79 бяха "против" и 92 депутати се въздържаха.

АКФ: Справка от ГДБОП показва, че Нотариуса е бил "информатор" на МВР

Комисията ще проверява нерегламентирано влияние в правосъдната система и обвързаности на представители на съдебната власт по казуса с дейността на групата около Мартин Божанов - Нотариуса и групата около бившия следовател Петьо Петров-Еврото. Предложението за създаване на комисията е на депутати от "Продължаваме промяната-Демократична България".

Тя ще работи три месеца и трябва да установи всички факти и обстоятелства за евентуалното наличие на лица и организирани групи за влияние в правораздавателната система във връзка с публично изнесената информация за дейността на Мартин Божанов и дейността на групата около бившия следовател Петьо Петров.

Съюзът на съдиите настоя за временна комисия в НС по случая "Нотариуса"

Като членове на временната комисия, която е на паритетен принцип – по трима членове от всяка група влизат:

ПГ на ГЕРБ-СДС – Георги Валентинов Георгиев, Маноил Манев и Георги Иванов  Георгиев;

ПГ на ДПС  - Хамид Хамид, Ертен Анисова и Цветан Енчев;

ПГ на ПП-ДБ – Надежда Йорданова, Лена Бориславова и Бойко Рашков;

ПГ на „Възраждане“ – Златан Златанов, Ивайло Чорбов и Виолета Кърпачева;

ПГ на „БСП за България“ – Мая Димитрова, Красимир Йорданов и Иван Петков;

ПГ на „Има такъв народ“ – Павела Митова, Петя Димитрова и Ивайло Костадинов;

ПГ на „Величие“ – Юлиана Матеева, Красимира Катинчарова и Росица Калинова.

Комисията трябва да проучи също фактите за евентуалното наличие на данни за бездействие на Висшия съдебен съвет, Инспектората към ВСС, прокуратурата, МВР и другите компетентни органи за евентуално наличие на нерегламентирани обвързаности между Мартин Божанов и други лица с представители на съдебната власт.

Сред задачите ѝ е също и да разгледа и анализира документи, да изслуша представители на институции, длъжностни лица и граждани, които могат да допринесат за изясняване на обстоятелствата, свързани с дейността на Мартин Божанов и Петьо Петров и обвързаността им с представители на съдебната власт.

Предвижда се комисията да може да използва в своята работа сведенията, информацията и документите, събрани по време на работата на Временна комисия за проверка на факти и обстоятелства, свързани с дейността на групата около Мартин Божанов, създадена от 49-ото Народно събрание. В края на дейността си тя трябва да изготви и доклад за резултатите от работата си и установените факти и обстоятелства и да го представи в парламента.