Никола Димитров уверява, че зеленчукът, отгледан в страната му, е "най-вкусният на света"

Македонският външен министър Никола Димитров предлага „свеж“ стимул за всеки, който подкрепи началото на преговорите за присъединяването на страната му към ЕС, предава "Politico", цитиран от Агенция "Фокус". 

Гърция известява ЕС и НАТО, че няма против македонско членство

„Който подкрепи началото на преговорите за присъединяване на Македония в ЕС следващата седмица, ще получи пакет свежи македонски домати по пощата“, написа Димитров на профила си в социалната мрежа Twitter, уверявайки, че зеленчукът, отгледан в страната му, е „най-вкусният на света“. 

The tastiest tomato in the world! Whoever supports the start of the accession talks for Macedonia with the EU next week, we promise to send you a fresh package of Macedonian tomatoes by post :) pic.twitter.com/5B2cE6BcQs

— Nikola Dimitrov (@Dimitrov_Nikola) June 24, 2018

Продължаващият десетилетия спор за името с Гърция постави Македония в изчакваща позиция за влизането ѝ в НАТО и в ЕС в течение на години. 

Протести в Солун за името на Македония

Споразумението, постигнато между Атина и Скопие по-рано този месец, в момента прокарва пътя на страната за членство в организациите. 

Macedonia’s Foreign Minister Nikola Dimitrov has offered fresh tomatoes in exchange for supporting his country's accession to the EU https://t.co/VVCKqLbzFK pic.twitter.com/HxTS2rNVnD

— POLITICO Europe (@POLITICOEurope) June 25, 2018

Съветът за общите въпроси на ЕС, което е месечна среща на министрите от страните членки по европейските дела, ще се събере, за да обсъди разширяването на Съюза преди срещата на високо равнище на Съвета на ЕС в Брюксел по-късно тази седмица. Страните от ЕС се делят на два лагера – такива, които подкрепят разширяването и такива, като Франция и Холандия, които искат продължителна дискусия относно приемането на нови членове. 

Могерини: ЕС да започне преговори с Македония

Споразумението за името, което бе ратифицирано от македонския парламент скоро след подписването си, все още изисква одобрение и от законодателния орган на Гърция.  

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.