Ремонтът на пътищата е сериозен бизнес за над 1 милиард лири

Нова схема ще "впрегне" силата на изкуствения интелект, за да поправи отдавнашния проблем с дупките, които от години зеят по пътищата във Великобритания, съобщава БТА. Схемата за разгръщането на "армия" от интелигентни роботи, които да сложат веднъж завинаги край на заплахата, е предложена от организация, финансирана от университета на Ливърпул.

“Robotiz3D Ltd. will develop an AI-driven robotic system to address the national and international potholes problem,” said Paolo Paoletti, from the University of Liverpool’s School of Engineering. Paoletti will serve as the company’s CTO. https://t.co/9MugbQtKSF pic.twitter.com/oYVReE9112

— Digital Divide Corp (@CorpDivide) October 27, 2020

Компанията Robotiz3d Ltd е проектирала нова "порода" автономни роботи, способни да откриват дупки и други проблеми с пътната настилка, след което да ги поправят само за няколко минути.

Ремонтът на дупките по пътищата е сериозен бизнес, възлизащ на над 1 милиард лири през последното десетилетие. От Robotiz3d обещават, че "терминаторите" на дупки могат да вършат работата много по-евтино от който и да е човек.

AI-driven robot set to revolutionise pothole repair #ukmfg #robotiz3d #LivUni #A2E_Ltd https://t.co/B5LjZ2FO6T pic.twitter.com/7Ppp5x7RK9

— Machinery Market (@MachineryMktmag) October 23, 2020

"Предложената система ще може автономно да открива и характеризира пътни дефекти като пукнатини и дупки, да оценява и прогнозира тежестта им и да отстранява пукнатини, така че да не се превърнат в дупки", обяснява д-р Паоло Паолети, главен технически директор на фирмата.

Технологията се разработва и тества през последните четири години. Смята се, че новият подход ще бъде по-рентабилен и по-бърз начин за окончателно справяне с дупките по пътищата.

Граждани засадиха коледни звезди в дупки на пътя (ВИДЕО)

Д-р Себастиано Фичера, технически директор на компанията, на свой ред казва: "Настоящите методи за откриване и ремонт на дупки са трудоемки и като такива са бавни, опасни и скъпи за икономиката и околната среда". "Новата технология, която разработваме, ще направи задачите по поддръжката на пътищата по-бързи, по-евтини и по-чисти и в крайна сметка те ще станат по-безопасни и по-достъпни", допълва той.

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за информационния бюлетин на nova.bg ТУК, за да получавате най-важните новини от деня на електронната си поща.