По-малко от половината сънародници са доволни от заплатата си

63% от заетите у нас казват, че са удовлетворени от работата си, 12% твърдят обратното, а 22% са някъде в средата. Това сочи изследването „В края на годината“ на „Галъп интернешънъл“. То е традиция по инициатива и дизайн на председателя на Асоциацията д-р Джордж Галъп от 1977 г. Изследването се прави всяка година оттогава. Тази година то бе проведено в 45 държави по света. Общо 46 138 души са интервюирани в глобален мащаб. Във всяка държава през периода октомври-декември 2023 г. са интервюирани около 1000 души по метода „лице в лице“, по телефона или онлайн. Статистическата грешка в изследването е в диапазон ±3-5% при доверителен интервал – 95%.

В кои професии работещите никога не почиват

През последните години се отчита известен спад в удовлетвореността от работното място. На същия въпрос през 2018 г., например, 70% от запитаните българи отговарят, че са доволни от работата си. Необходими са повече вълни на изследване за интерпретация на тенденции, посочват от "Галъп интернешънъл".

Заплатите на светло: Предлагат да падне тайната на възнаграждението

Що се отнася до заплащането, текущата вълна на изследване показва, че 46% от работещите у нас са по-скоро доволни от заплатата си, 32% обаче не са. Нито преобладаващо доволни, нито преобладаващо недоволни се оказват 21% от запитаните работещи у нас. Малцина са онези, които не могат да преценят, показват данните от проучването.

Инфографики: „Галъп интернешънъл“

И по този показател нагласите у нас са близки до средните за света – далеч от крайния негативизъм, регистриран в някои държави в Африка и Индия, но и без особен ентусиазъм. Отношението към заплащането у нас не се отклонява значително и от регистрираното средно за ЕС, отбелязват анализаторите. Резулатите сега бележат относителен спад в сравнение с тези в края на 2018 г. Тогава половината от българите са заявили, че са удовлетворени от заплатата си, 30% не са били доволни, а 20 на сто нито са били доволни, нито недоволни.

Развитието на изкуствения интелект поделя нагласите у нас, но като че ли притеснението надделява, коментират от "Галъп". 21% у нас казват, че изкуственият интелект носи повече възможности, но 38% виждат в него повече проблеми. Една трета не се чувстват достатъчно информирани, за да преценят. В това отношение обществото ни реагира по-скоро като страните от Запада като цяло – които са по-изплашени от новата технология, отбелязват социолозите.

Изследването „В края на годината“ на асоциацията „Галъп интернешънъл“ е традиция по инициатива и дизайн на председателя на Асоциацията д-р Джордж Галъп от 1977 година. Изследването се прави всяка година оттогава. Тази година то бе проведено в 45  държави по света. Общо 46 138 души са интервюирани в глобален мащаб. Във всяка държава през периода октомври-декември 2023 г. са интервюирани около 1000 души по метода „лице в лице“, по телефона или онлайн. Статистическата грешка в изследването е в диапазон ±3-5% при доверителен интервал – 95%.