Здравни заведения дължат милиони на предприятията за индустриални газове

 

Компенсацията, за която Марин Димитров говори е подкрепата, която държавата реши да окаже на небитовите клиенти, за да могат да се справят с високите цени на електроенергията. Дали тази подкрепа ще продължи и след 30 септември обаче, до когато е предвидена програмата, все още не е ясно. Ако бъде спряна, проблемът на производителите на кислород, алармират те, ще се превърне в проблем и на болниците.

Продава ли се райски газ по морето

„Защото няма да можем да се разплащаме и ще ни спрат електроенергията. Ако я спрат, ние трябва да спрем,  тогава болниците ще пострадат най-много. Индустрията, да, няма да произведат някои детайли или поръчки да се изпълнят, ще имат закъснения, но това сега са форсмажорни обстоятелства, ще се оправят. Но спрат ли болниците, там са пациенти. Те не могат без кислород. Всички болници ни дължат около 1 милион лева”, твърди Димитров.

Само в неговото предпритие се произвеждат десетки тонове медицински кислород на ден. Болниците и медицинските центрове, с които това предприятие работи са около 60, на територията на цялата страна. Многопрофилната  болница в Шумен, е едно от здравните заведения със сериозни затруднения и неплатени фактури за кислород. Въпреки ниското му в момента потребление от 15 тона на месец, в сравнение с периода на пандемията. Използват го за всички интензивни болни, за операции и за пациенти в тежко състояние в различни отделения.

Повече гледайте във видеото. 

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.