Темата коментират икономистите Георги Вулджев и Михаил Кръстев

С приемането на еврото България вече няма да има собствена централна банка. Промените в Закона целят да урегулират пълното подчинение на БНБ в структурата на централните банки в еврозоната. БНБ вече няма да има много от правомощията, които има в момента, сред тях и възможността да определя минималните резерви. Това каза икономистът Георги Вулджев в студиото на „Твоят ден“ по NOVA NEWS.

„Голяма част от правомощията и сега, макар и не законово определено, са предоставени на ЕЦБ, тъй като се намираме във валутен борд“, обясни икономистът Михаил Кръстев. Той допълни, че това са технически нормативни актове, които трябва да бъдат приети преди включването на страната в еврозоната.

Според експерта най-добре е БНБ да бъде управлявана от специалисти. Той поясни, че това е и европейска практика.

Българите в чужбина пращали у дома над 4 млн. евро на ден през 2023 г.

По повод предложението на „Възраждане“ управителят на БНБ да бъде изслушван в НС четири пъти годишно икономистът Георги Вулджев смята, че идеята е добра. По негови думи това ще доведе до прозрачност в провеждането на паричната политика в рамките на еврозоната.

Финансов журналист: Няма как да влезем в еврозоната през 2025 г.

Гостите коментираха и предложението на „Възраждане“ да се забрани прехвърлянето на златните резерви на БНБ към ЕЦБ. Вулджев обясни, че  резерви включват злато и ценни книжа. Той посочи, че след влизане в еврозоната те трябва да бъдат прехвърлени. „Става дума за няколко стотин милиона минимум“, допълни той.

Кръстев смята, че към момента не може да се говори за начина и параметрите, по които ще бъдем присъединени към еврозоната, защото това са договорни отношения, които са ясно определени. „На този етап трябва да се работи по нормативната уредба около вътрешната организация за приемане на еврото“, заяви той. Икономистът обясни, че все още не е ясно как ще се случва превалутирането.

Ще има ли скок на лихвите при влизането ни в еврозоната

Вулджев смята, че в следващите 2-3 месеца страната ни трябва да понижи инфлацията, ако искаме да бъдем приети в еврозоната на 1 януари 2025 г. По негови думи покриването на този критерий е невъзможно. „Ако все пак успеем да го покрием до края на настоящата година, то тогава приемането се отлага за 2026 г.“, смята гостът.

Кръстев заяви, че в редовните доклад на ЕЦБ и ЕК България няма да е покрила критерия за инфлацията. „Ако сме успели да го направим в края на годината, трябва да поискаме извънреден доклад през 2025 г., който да оцени готовността ни“, поясни гостът.

Повече от разговора гледайте във видеото.