Бъдещето и регулацията на AI е сред темите на The Digital UnConference Sofia 1.0

The Digital UnConference Sofia 1.0 ще даде трибуна на политици, неправителствени организации и водещи технологични компании, за да обсъдят дигиталното бъдеще на Европа. (Не)конференцията ще се състои утре, 26 октомври 2017 година, в Sofia Tech Park и ще бъде открита от Мария Габриел, еврокомисар по цифрова икономика и общество. Сред участниците ще бъдат още президентът Росен Плевнелиев и министърът на икономиката Емил Караниколов. А една от темите, които ще бъдат дискутирани е темата за изкуствения интелект. Нова Броудкастинг Груп е официален медиен партньор на събитието.

Със стандарта си за качество на живот и баланс на икономическите, социалните и екологични цели, както и хартата си на основните права, Европа има пълния потенциал да бъда лидер в дигиталния свят. Тя има основата за усъвършенстване на технологиите, запазване на основните права и демонстрира водещите си позиции с въвеждането на нови закони и регулации като Общия регламент за защита на данните и инициативата за свободния обмен на данни. Технологии като изкуствения интелект (AI) дават заявки, че ще могат да мащабират и посрещат предизвикателствата на местно, национално, регионално и глобално ниво по невиждан до сега начин. Ето защо решенията относно дигиталните политики в контекста на Цифровия единен пазар са от основно значение и ще бъдат решаващи за дигиталното бъдеще на Европа през 2030 година.

Въпреки че технологиите имат потенциала да се развиват и да подобряват живота на хората, не всички са убедени, че AI предвещава по-добро бъдеще. Стивън Хокинг и Елън Мъск вече изразиха опасенията си, че AI може да излезе извън контрол, докато други твърдят, че не съществува пряка заплаха. Намирането на правилните отговори ще бъде от съществено значение за изграждането на необходимото доверие за приемането на технологии като AI в глобален мащаб и отключване на пълния им потенциал да подобрят живота ни.

Вече има опасения, че AI създава предизвикателства за съществуващите регулаторни рамки. В края на краищата ние сме първото поколение, което ще живее в свят, където AI ще има значителна роля и може да се каже, че повечето от съществуващите стандарти, закони и наредби не са съобразени с въздействието на AI. Но това не означава, че подобни продукти и услуги не са регулирани. Те не са освободени от изискванията, които ще влязат в сила с Общия регламент за защита на данните, както и от регламентите, обхващащи защитата на здравните данни в страните-членки на ЕС или съществуващите разпоредби за автомобилната безопасност.

Важно е политиките да не възпрепятстват машинното обучение в Европа и настоящите предложения трябва да се преразгледат стриктно по отношение на въздействията, които могат да имат върху AI, като забрани и ограничения за сондиране на текст и данни, които могат да доведат до несъразмерни ограничения на обработката на информация.

Основна отправна точка в подготовката ни за икономика, която е тясно свързана с AI, е основното и средното образование да предоставят солидна основа в областта на науката и математиката, както и софтуерни умения, които да помогнат на младите хора да се адаптират към постоянно развиващата се работна среда. Междувременно принципите на безопасност, справедливост, прозрачност, неприкосновеност на личния живот осигуряват солидна основа за изграждане на доверие чрез разработване на центриран върху човека подход към AI.

Ако Европа подходи към технологичния напредък с протекционизъм и по-строги закони, това може да навреди на развитието на европейски стартъп компании и разработката и въвеждане на AI услуги и решения, които да адресират икономическите и социални предизвикателства в местен, национален и глобален мащаб.

Политиките и законодателството трябва да бъдат разработени така, че да насърчават иновациите, изграждането на експертиза, както и да насърчават широка корпоративна и гражданска отговорност за справяне с обществените проблеми, свързани с тези въпроси. В дългосрочен план AI има потенциала да създаде нов вид богатство, което ще бъде в основата на обществен дебат за това как да бъдат споделени икономическите дивиденти от AI технологиите.

Наскоро главният изпълнителен директор на Майкрософт Сатя Надела сподели набор от ценности, които трябва да бъдат в основата на всички дейности в областта на AI:

  • AI трябва да бъде проектиран да подпомага човечеството
  • AI трябва да бъде прозрачен
  • AI трябва да зачита човешкото достойнство и да пази от пристрастия
  • AI трябва да зачита поверителността и
  • AI трябва да бъде проектиран така, че да предпазва от нежелани последствия

И накрая, за да се изпълни обещанието AI да повлияе положително на ежедневието на хората, бизнес лидерите, политиците и гражданското общество трябва да работят заедно, за да гарантират, че хората имат доверие в AI технологиите, които използват. Това означава създаване на решения, които зачитат общоприети ценности и са от полза за всички.