Дигата на Дунав ще бъде поправена чак през септември
Докога жители на дунавските села ще държат лодки за евакуация пред домовете си – този въпрос зададохме преди половин година на „Напоителни системи”, които стопанисват дигите. Отговорът беше, че проблеми има, но опасност за населението няма и пари няма.
Край Дъбован дигата на Дунав все още не е поправена и може да се разпадне при първото покачване на нивото на реката.
Преди половин година лодката „Романтика” стоеше пред дома на Георги, който е прекарал целия си живот в това да пази Дъбован от Дунава. Бившият надзорник в „Напоителни системи” е пазил дигата от храсти и дървета, но днес никой не може да каже дали тя е прокопана от язовци и къртици. Един тунел стига водата да си намери път през дигата. Но тогава вече ще е късно.
Водолази опитали да установят пробойните, но храстите и дърветата им попречили, оттогава Георги държи пред дома си лодката „Романтика”, ако се наложи спешна евакуация. Спалнята му, както и цялото село Дъбован, са под котата на реката. Местната гражданска защита е в постоянна готовност, но нищо не гарантира за 500-те му жители. Опасно е положението по цялата дига, опасваща община Гулянци. „Констативните протоколи пишат, че има проблемни места и трябва да се вземе отношение”, заяви кметът на общината Лъчезар Яков.
Срокът за почистване беше 31 октомври 2014 година. Оттогава до днес, над 10 000 жители на община Гулянци, разчитат на уверенията на техническия директор на „Напоителни системи” инж. Валентин Славов от септември. „Единствената опасност, която може да дойде е ако има земеровни животни, които да направят дупки”, каза Славов преди месеци. Дупки има, уверяваме се с днешна дата заедно с кмета на Дъбован Таня Кръстева.
„Говорим за Дунав. Няма сила, която да може да я спре, ако тя намери пробив и отмие част от дигата”, заяви кметът на село Дъбован Таня Кръстева. Засега обаче стопаните на дигата разчитат, че тя още е здрава. „Получава се така, че държавата трябва да се санкционира сама себе си за това, че на практика не е изпълнила предписанията на гражданска защита”, отбеляза кметът.
Вместо това, в началото на годината в „Напоителни системи” са назначени поредните нови шефове и те трябва да отстранят натрупаните с десетилетия проблеми. „Това, което заварих, е повече от отчайващо”, призна директорът на клон „Среден Дунав” Иваничка Райчева. С всичко на всичко 28 души и престаряла техника, доколкото я има, в началото на годината новото ръководство се заема да спаси първо хляба на хората – ресурсът е насочен към отводнителните станции, за да се изсушат над 20 000 декара земеделска земя.
За живота на хората е направен график, който зависи още от волята на язовците, къртиците и водата – чието ниво тепърва ще се покачва. „Дигата остава за септември, защото имаме по-спешни, по-належащи проблеми, които трябва да решим”, призна Иваничка Райчева.
Повече по темата – гледайте във видеото!