Брюксел потвърди опасността от допълнителен мониторингов доклад за страната ни

Българският хелзинкски комитет призова Венета Марковска и Анастас Анастасов да подадат оставките си като членове на Конституционния съд.

Двамата бяха избрани за конституционни съди от парламента, въпреки предупрежденията на ЕК, че ще следи внимателно избора заради сигнали за конфликт на интереси срещу съдия Марковска. В сигнала срещу нея се изнасят данни за придобити от нейни близки имоти по Черноморието и в центъра на София.

В отворено писмо Българският хелзинкски комитет заявява, че Марковска и Анастасов "не са се доказали като хора с високи нравствени и професионални качества, дори напротив”.

„Вие, госпожо Марковска, сте вече печално известна с неубедителните си и непоследователни твърдения за факти, които трудно могат да бъдат оборени, предвид публикуваните в пресата данни за тях”, се казва в писмото на Българския хелзинкски комитет.

В писмото се цитира и изказване на Марковска: "Аз съм избрана и нямам какво да губя. Не виждам никаква причина да подавам оставка. Правомерно съм избрана и няма пречка да положа клетва."

 

Според Българския хелзинкски комитет не е от значение дали Марковска има какво да губи.

„Един конституционен съдия мисли, на първо място, за това какво има да изгуби върховенството на закона. То е много във Вашия случай. Именно това е причината да подадете оставка и пречката да се закълнете”, посочват от БХК.
 
Що се отнася до Анастас Анастасов от комитета посочват, че той е известен като юрист, „формиран в полицейската школа, работил на невисок пост в съдебната система и политически доверен на управляващата партия”.

„Вътрешният министър Цветанов Ви определи публично като съдия, който проявявал „лоялност към държавата”, се казва в писмото. Българският хелзинкски комитет критикува Анастасов и за отговор на журналистически въпрос. Запитан дали го притеснява подозрително самоубийство на заподозрян в ръцете на полицията, Анастасов отговаря: „Притеснява ме това, че журналистите много питат”.

„Ако бяхте подходящ за конституционен съдия, щяхте да сте наясно, че е немислимо - още повече в качеството си на парламентарист, да изпитвате, още по-малко да заявявате публично, „критика” към питащата журналистическа дейност”, се казва в писмото. „Щяхте да знаете, че като всеки властник в правова държава, в качеството си на служител на народа, дължите да отговаряте смирено и сериозно на всички журналистически въпроси, защото те се задават от името на обществото”.
 
„Щяхте да знаете и че е лошо вътрешен министър, тежко дискредитирал се с безогледните си опити да превърне България от правова в полицейска държава, да ви нарича публично „Наско” и да ви хвали за Вашата „лоялност”, подчертават от БХК.  

„Вие не разбирате тези неща и това е пречка да станете конституционен съдия”, се казва в писмото.

Не закъсня и реакцията на ЕК за избора на Венета Марковска и Анастас Анастасов за конституционни съдии. Страната ни я грози опасност от допълнителен мониторингов доклад.

Премиерът Бойко Борисов пък поиска от ЕК официална позиция в какво обвиняват избраната за конституционен съдия Венета Марковска.