Цената ще платят хората с депозити, сред които има многобройни руснаци

Сриването на банковата система в Кипър е функция на икономическата криза в Гърция. Това заявиха кипърски банкери и финансисти пред Нова телевизия.

 

Според тях двете най-големи банки на острова са инвестирали огромни средства в гръцки държавни облигации, от които в последствие загубиха милиарди. 

 

Изключително бързото и агресивно разрастване на банките в Кипър, следствие на високите лихви по депозитите, доведе до неадекватни и рискови инвестиции в различни финансови инструменти и отпускането на високорискови заеми, категорични са финансистите на острова. 

 

„Основна причина, за да се стигне до банковата криза е, че имаме банкова система, която е осем пъти и половина по-голяма, отколкото Брутния вътрешен продукт. В другите държави процентът на БВП, сравнен с банкова система, е три пъти половина по-голям в полза на банковата система”, обясни  Менелаос Шиколас.  

 

Според него и двете банки – Банката на Кипър и Лаики, имат изключителен ръст на гръцкия пазар през последните няколко години, инвестирали са много големи суми в гръцки облигации - общо 6 милиарда, и впоследствие са генерирали загуби в размер на четири и половина милиарда.

 

Но за разлика от Гърция, в Кипър сметката от лошото управление на банковите капитали ще плати не държавата, а хората, които са решили да си сложат спестяванията там. 

 

Чуждите капитали там са приблизително около 20 милиарда евро и са предимно на руснаци, които вместо пари ще получат акции във фалиралата банка. 

 

Повече по темата гледайте във видеото