Дни преди изборите представители на основните политически сили спориха по темата в „Здравей, България"
Монополите и битката с тях са една от основните теми, които белязаха предизборната кампания тази година.
Дни преди вота по темата спориха представителите на основните политически партии в студиото на „Здравей, България”.
Всички партии са съгласни, че проблемът е сериозен и трябва да се вземат мерки, но предлагат различни решения.
Според БСП 11 сектора от икономиката са под монопол, а решението може да дойде след прилагането на мерки в три основни насоки.
„Първо е решаването на проблемите на безработицата, бедността и безперспективността. След това трябва възстановяване на икономиката, разбиване на изкуствените монополи. Третата насока е връщане на държавата на хората”, заяви Ангел Найденов от БСП.
Според ДСБ трябва да бъдат променени Законът за защита на конкуренцията и за защита на потребителите.
„Комисията за защита на конкуренцията се превърна в Комисия за защита на картелите и монополите”, смята Иван Иванов от ДСБ. „Битката с монополите може да се води от политици, които не са на ти с монополисти и олигарси”.
Според ГЕРБ най-голямото „лекарство” срещу монополите е връщането на конкуренцията.
„Освен това сме предложили реформа при избора на членове на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР)”, заяви Томислав Дончев от ГЕРБ.
Според „Атака” енергийните монополи трябва да станат 51% държавни дружества и всеки един гражданин да може да си купи до пет акции.
Търговците пък трябва да бъдат задължени поне 30% от това, което купуват и продават, да е българска стока.
Според Волен Сидеров трябва да бъдат премахнати таксите за пренос, които възпрепятстват продаването на български ток в чужбина.
Според „Движение България на гражданите” държавата трябва да стане най-коректният платец.
„Ще променим Закона за публичните финанси. Трябва да се разплатим с бизнеса веднага, той ще се разплати също, това ще има мултиплициращ ефект и около 2 милиарда ще влязат в българската икономика”, смята Прошко Прошков.
От Движението предлагат също намаляване на административните изисквания за откриване на малък бизнес, промяна в Закона за обществените поръчки, както и това КЗК и КЗП да нямат право да глобяват, защото там има корупция.
Целия разговор гледайте във видеото