Констатацията е на Държавния департамент на САЩ за състоянието на религиозните свободи

В България продължава да има дискриминация, тормоз и обществената нетолерантност към някои религиозни групи, продължават антисемитските инциденти и прояви на вандализъм срещу джамии. Това се констатира в годишния доклад на Държавния департамент на САЩ за състоянието на религиозните свободи по света през миналата година, съобщи БТА.

 

В частта, посветена на нашата страна, се констатира, че продължават оплакванията от
страна на мюсюлмански лидери, че имами и мюфтии са подлагани на тормоз от службите за сигурност, а ВМРО, "Атака" и Националният фронт за спасение на България косвено са посочени в текста като "маргинални политически партии".

 

Държавният департамент твърди, че мормонската църква, "Свидетелите на Йехова" и други малцинствени религиозни формации продължават да са обект на дискриминация и предразсъдъци от страна на местните общински власти.

 

В доклада се казва още, че правителството в София не отстоява последователно прилагането на правната и политическата защита на религиозните свободи.

 


Според доклада през 2012 г. от България са дошли много съобщения за обществен тормоз или дискриминация, основани на религиозна принадлежност, вяра или практика. Тук са споменати оплакванията на мормоните и "Свидетелите на Йехова", че са постоянна мишена на атаките на "крайно националистическа телевизия ". Освен това се споменават и предявените от българската прокуратура обвинения в хулиганство срещу шестима участници в сблъсъците през май 2011 г. пред софийската джамия, оплакванията на юдейски и мюсюлмански духовници за вандалски появи, както и осъждането на шестима активисти на ВМРО за нападение срещу проповедници от "Свидетелите на Йехова" в Бургас през 2011 г.

 

В доклада се добавя също, че през ноември м.г. в София доброволци, сред които кметът на града, са участвали в кампания за почистването на фасадите на сградите от свастики и други символи на омразата.

 


В частта, посветена на политиката на САЩ към България в наблюдаваната сфера, се казва, че посолството в София е в постоянен контакт с Дирекцията по вероизповеданията и Комисията за защита от дискриминация, с които обсъжда религиозните свободи и конкретни случаи на дискриминация. Дипломати от посолството често са се срещали през 2012 г. с юдейски и мюсюлмански висши духовници, както и с представители на мормонската църква и "Свидетелите на Йехова в България", се казва още в доклада.