80% от плодовете и зеленчуците у нас са внос, отбеляза земеделският министър
„Трябва да дадем възможност на нашите земеделски производители да се явят на пазара на големите търговски вериги и тържищата”. Това отбеляза министърът на земеделието Димитър Греков в студиото на „Здравей, България”, където отговори на въпроси, свързани с цените на продукцията и натиска, който оказва евтиният внос върху родната продукция.
80% от плодовете и зеленчуците, които се продават у нас, са от чужбина, при доматите например само 6% са българско производство, стана ясно в хода на разговора.
„Настояваме да се отдели повече внимание на тези подотрасли”, посочи земеделският министър. Той отбеляза, че правителството работи за въвеждане на диференцирана ставка при подпомагането на производството на плодове и зеленчуци. Европейската практика в момента е за отпускане на субсидии на единица площ, които са с единна ставка, независимо за какво производство става въпрос. Земеделският министър потвърди още, че част от субсидиите за земеделските производители вероятно ще бъдат разплатени още преди Нова година. Това са около 20% от един милиард лева европейски средства - или около 200 милиона.
„Това което постигнахме на срещата в Люксембург, е да се увеличи от 3,5% на 13% обвързаната подкрепа за традиционни отрасли като зеленчуците, животновъдството и трайните насаждения. Това ще даде глътка въздух на нашите земеделски производители”, каза проф. Греков.
Един от отраслите, които се справят по-добре, е зърнопроизводството. Тази година в България ще бъдат добити около 4,7 млн. тона зърно. За хранителния баланс и животновъдството са необходими около 2 млн. тона, посочи министър Греков. По думите му всичко останало се изнася. Голяма част от българските производители на яйца също са намерили пазар навън, където реализират на значително по-висока цена, докато ние внасяме по-евтини полски яйца.
Във връзка с наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти, Греков заяви: „Не искаме да правим промяна в тази наредба, така че гражданите да трябва да се ориентират само по етикета”. В същото време отбеляза, че е необходимо на пазара да има избор и онези потребители, които искат да си купят по-евтини продукти да могат да го направят.
Министърът на земеделието не е против наложените от предшественика му стандарти за качество. „Няма лошо да има стандарти за една или друга стока, важното е обаче те да се спазват във времето”, заяви Греков и даде пример с продукти, които изнасяме и впоследствие губят пазари заради влошаване на качеството. „Въвеждането на стандарти е изключително важно и такива трябва да има, друг е въпросът за кои стоки”, подчерта той.
В момента не се мисли за намаляване на ставката на ДДС за някои земеделски продукти, отбеляза Греков. Причината е в опасенията на управляващите, че това ще породи искания за намаляване на данъчната ставка и за други продукти като лекарствата например.
Целия разговор с Димитър Греков можете да проследите във видеото.