Храмовете са облепени с лъскави тапети, които са заличили стенописите

Точно преди две години Министерството на културата и десетки други институции започнаха проверка на православните храмове в Пловдив. Поводът за това бе общественото недоволство, че митрополитската църква в града заедно с още няколко храма по разпореждане на владиката Дядо Николай са облепени с лъскави тапети и така са заличени автентичните стенописи в тях.

 

Лъскавите тапети, които провокираха общественото недоволство и нажежиха страстите в града, все още не са свалени от стените на митрополитския храм „Света Марина“. Напротив, декорацията дори е допълнена с още блестящи в златно орнаменти.

 

Наистина изглежда по абсолютно безумен начин и смятам, че това не е нито сложно, нито трябва да отнема толкова дълго технологично време, за да се реши в полза на това църквата да се върне в предишния си оригинален вариант, който е много по-автентичен, красив и стойностен за всеки, който има отношение към културата и към религията”, казва Деян Вълчев.

 

Още след избухването на скандала няколко комисии от Министерството на културата извършиха четири проверки в църквата. Преди две години основната констатация на експертите бе, че интериорът на митрополитския храм, който е паметник на културата, е радикално променен, без знанието и разрешението на Културното министерство.

 

Решението на комисията тогава бе тапетите да се свалят, а стенописите под тях, които вероятно са увредени, да бъдат реставрирани. 

 

Ивайло Дернев от сайта“Под тепето“ бе първият, който сигнализира министерството и прокуратура, че църквата "Света Марина" е облепена с лъскави тапети. Две години по-късно не крие, че е огорчен от бездействието на институции.

 

Прокуратурата се самосезира по казуса. Сетне замълча. Правиха се ред проверки от Министерството на културата, които в крайна сметка не дадоха никакъв резултат очевидно. Две години по-късно с днешна дата няма виновни, няма наказани. Храмът е тотално подменен. Това, с което той бе ценен, остана завинаги в миналото”, кагеторичен е Дернев.

 

Художници, архитекти и интелектуалци, които преди две години настояваха храмът да върне автентичния си вид, днес вече не вярват, че това някога ще се случи.  

 

Попитахме свещениците в храма защо предписанията на Министерството на културата не са изпълнени. Те отказаха коментар с мотива, че Дядо Николай вече се изказал по темата.

 

Ако сме нарушили някоя светска наредба, ако не сме попълнили правилно някой формуляр или сме пропуснали да подадем някой документ, ще си понесем санкцията. Но боголюбиви отци, казах и пак повтарям, ако свещеник бъде осъден, наказан и поведен към затвора за това, че е ремонтирал или благоустроил църквата си, аз ще вляза в затвора заедно с него”, коментира митрополитът. Все пак има и вярващи, на които тапетите в храма им харесват.

 

Две години вече Министерството на културата чака от Пловдивския митрополит проекта за реставрация и консервация на стенописите, върху които бяха залепени лъскавите тапети.

 

Репортер: Благой Бекриев