Вицепремиерът Даниела Бобева призова компаниите да използват Фонда за иновации в работата си

„Впечатлява фактът, че за последните 4 години приходите от аутсорсинг в България са се увеличили с 60%. Ръстът в сектора е 40% през 2011 г. спрямо 2010 г. и 13% през 2012 спрямо 2011 г. Броят на заетите в аутсорсинг компании у нас към момента е над 22 000”, заяви вицепремиерът по икономическо развитие Даниела Бобева при откриването на кръгла маса "Развитие на България като аутсорсинг дестинация – партньорство между публичния и частния сектор", предаде БГНЕС.

 

"Въпреки че правителството залага на износа на продукция с висока добавена стойност и развитието на високотехнологични производства като фактори за икономически растеж, разкриването на работни места в сектора на услугите е от сериозно значение, особено в период на стагнация в икономиката", подчерта тя.

 

Тя прикани Българската аутсорсинг асоциация да даде предложения за подготвящата се в момента програма за индустриализация на България. Вицепремиерът запозна участниците с усилията на българското правителство да направи България по-привлекателно място за привличане на инвестиции в аутсорсинг.

 

"Промените в Закона за обществените поръчки и мерките за намаляване на административната тежест целят подобряване на бизнес средата, повишаване на доверието в администрацията и подобряване на прозрачността на процесите", обясни вицепремиерът.

 

Според нея направеното в областта на електронното управление до момента е неефективно, тъй като различните софтуерни и хардуерни продукти много често са несъвместими. "От март трябва да стартира комплексното административно обслужване, което до голяма степен ще облекчи отношенията на бизнеса и гражданите с администрацията. Ще започне и изграждане на центрове за комплексно административно обслужване", заяви вицепремиерът.

 

Даниела Бобева припомни конкурентните предимства на страната ни за привличане на аутсорсинг компании: благоприятната данъчна среда, високо образованата работна сила, членството на България в ЕС, близостта на страната ни до финансовите центрове и пазарите в Евросъюза.

 

Тя призова да се възползват от възможностите, които дава Фондът за иновации, от стимулите, предвидени за разкриване на работни места в райони с висока безработица в Закона за насърчаване на инвестициите и от новите продукти на Българската банка за развитие.

 

"Със средства от бюджета при разкриване на определен брой работни места се възстановяват осигуровки, може да се изгради инфраструктура, възстановяват се средства за обучение на работници и служители. Полезно е да познавате тези стимули и да се възползвате от тях", обясни вицепремиерът. Тя подчерта, че ББР има специални продукти за подпомагане на стартиращи предприятия, както и за предприятия, ориентирани към износ.