Пътуванията им в страната и чужбина са стрували на данъкоплатците над 1.3 млн. лв.
За година във властта българските депутати навъртяха над 1.5 милиона километра. Пътуванията им в страната и чужбина са стрували на данъкоплатците над 1.3 милиона лева.
По евтино за джоба ни са излезли депутатските служебни пътувания зад граница. Прелетените от народните избраници километри са ни стрували едва малко над 186 хиляди лева. На фона на това за пътувания из страната народните представители са похарчили повече от 1.1 милиона лева. Едни със служебни автомобили, други – с лични.
Справката показва, че депутатите предпочитат да пътуват със служебни коли. Така са навъртели стотици хиляди километри във всекидневни пътувания до избирателните райони с 90 служебни автомобила.
Състезанието в километри между депутатите е оспорвано и противно на логиката, не го печелят тези от най-далечните избирателни райони. Рекордьор по навъртени километри в страната е депутатът от "Коалиция за България” от Пловдив Пламен Славов с близо 43 500 километра. Плътно го следва съпартиецът му Емил Костадинов от Благоевград.
Осчетоводените разходи за пътуване с личната кола са за десетки хиляди, а някои разчитат на алтернативи. Татяна Буруджиева не ангажира с пътуванията си служебни коли, но пък се възползва от служебния шофьор на Сергей Станишев.
Макар да не е сред рекордьорите в страната, Буруджиева е сред депутатите, пътували най-много в чужбина. Преди нея е само Янаки Стоилов - и двамата с разходи от по над 10 хиляди лева. Трети в графата е колегата им от ГЕРБ Пламен Манушев.
Те разказват, че съчетават командировките си с почивните парламентарни дни. Лишават избирателите си от себе си, но пък им било полезно. Така, например, Татяна Буруджиева е представяла Изборния кодекс пред венецианската комисия, защото юристите на партията били заети.
Най-пестеливи откъм парламентарни разходи се оказаха политическите лидери. Трима от четирима не са ползвали служебни коли, нито пък са осчетоводили разходи за лични. Само Лютви Местан се е възползвал от възможностите на парламента. Вариантите за останалите са два, предвид това, че все пак ги виждаме и извън София – или вадят от джоба си, или от партийните си хазни. Не са харчили от парите на парламента и за чужбина.