От Фонд „Земеделие” не изискват съгласие от собствениците, чиято земя ще се обработва

Собственици на имоти, но само по документи. Такива се оказват почти всички наследници на земеделски земи в Ловешките села-Велчево и Драшкова поляна. От около една година, нямат достъп и не могат да обработват нивите си, защото техни съседи  са ги присвоили и заградили с електропастир.


Без да поиска разрешение от наследниците или да сключи договор с тях, Марин Маринов от Велчево е заграбил  около 1 200 декара земя, която обработва като пасища и всяка година получава хиляди левове от евросубсидии.  Разчита на това, че хората ги е страх и,че само един човек от селото се опитва да защити собствеността си.


„Имам два парцела. Ето това е единият имот - осми номер, който е тук с картофите и това е номер 10, който е голямият масив, на който щях да правя овощна градина. До единият имот има заграждения от дървени огради, а до другият с електропастир, също нямам достъп, който парцел съм го посял с картофи, нямам достъп до него”, оплака се Владимир Станев, жител на Велчево.


При всеки опит да махне заграждениятa, Владимир твърди, че получава заплахи. След тях Владимир решава да върне имотите си по официаленпът. Оплаква се в прокуратурата.


„Това е временна ограда, това не е постоянна ограда, това е електропастир. - Вие преди това проверили ли сте, че собствениците или налседниците не искат да си позлват земята,че няма да я обработват, говорили ли сте с тея хора или отивате там, слагате си електропастира и чакате. - В какъв смисъл, с тея хора дето още не са си узаконили имота, дето 20се години не е стъпал вътре и е запустяла земята. Кои хора, как да ги издиря?”, попита Марин Маринов, жител на Велчево.


И докато твърди, че няма как да ги издири , от 2007 ма насам марин е взел хиляди левове от евросубсидии.


„Първите години е имал и големи наказания в размер на около 42 000 лв. , а е получил около 155 000 лв. , от които трявба да е приспаднато самото наказание от годините”, обясни Антония Петкова от Държавен фонд "Земеделие" – Ловеч.


И всичко това се оказва законно, защото при кандидатстване за евросубсидии, от Фонд „Земеделие” не изискват съгласие от собствениците,чиято земя ще се обработва. Проверка се прави само ако няколко човека подадат заявление за един и същ имот.


В съседното село Драшкова поляна, ситуацията е подобна. Без да поискат разрешение от наследниците,семейство Дурльови са заградили около 200 декара земеделска  земя, включително и част от пътищата в гората.


Хората от селото обаче подозират, че семейство Дурльово ограждат нивите, за да кандидатстват за евросубсидии. Подали са жалба в прокуратурата и чакат резултат.


Повече по темата гледайте във видеото.