Уредът получи златен медал на Пловдивския технически панаир

Робот за ин витро процедури, разработен в Института по механика в БАН, получи златен медал на Пловдивския технически панаир през миналата седмица и бе отличен с приз за иновативен продукт. Това съобщи днес при откриването на Деня на отворените врати в Института неговият директор проф. Васил Кавърджиков, предадоха от пресцентъра на академията.

 

Роботизираната система позволява изключително прецизно и бързо да бъде открита яйцеклетката в работното пространство, да се запамети местоположението ѝ и да се позиционира. С нейна помощ се извършва оценка на сперматозоидите по форма и скорост, като се маркира най-подходящият от тях и след допълнителни манипулации се инжектира сперматозоидът в яйцеклетката.

 

Така процедурата се автоматизира почти изцяло, като изборът на сперматозоид е оставен в ръцете на оператор. Роботът е част от разработките на фирмата „Микрона” към Института по механика и по него екип от учени работи от около 10 години, като през 2012 г. проектът получава финансиране по Оперативна програма „Конкурентоспособност”. Очаква се до месец системата да бъде инсталирана в ин витро клиника в България и да започне експериментална работа в реални условия.

 

В рамките на Деня на отворените врати в Института по механика, посветен на 145-годишнината на БАН, посетителите имаха възможността, освен ин витро робота, да разгледат и Отворената лаборатория по експериментална микро- и наномеханика.

 

Учените в лабораторията се занимават с разработване и изучаване на полимерни материали и с изследвания върху материала графен, наричан още „материал на бъдещето” заради своите уникални свойства за якост, гъвкавост, електрична и топлинна проводимост. Това го прави широкоприложим в електрониката за създаване на различни видове покрития с възможност за предаване на сензорни сигнали, както и в редица други области.