Престижното отличие трябва да бъде връчено утре

Най-престижната Нобелова награда, тази за мир ще бъде връчена утре. Една от най-спорните личности, номинирани за отличието е Едуард Сноудън. Кандидатурата на бившия агент на ЦРУ подразни правителството на САЩ, където Сноудън е обвинен в сериозни престъпления.

 

Норвежкият комитет, определящ носителя на Нобеловата награда за мир не дава обяснения за своите решения. Петчленната група разглежда стотици кандидатури, като критериите, по които се избира победителя, често са определят като субективни.

 

Едуард Сноудън публикува данни, че Вашингтон събира информация за милиони граждани по целия свят и подслушва редица държавни ръководители. За някои това е геройска постъпка, за други е престъпление. Владимир Путин оприличи Сноудън на един от най-известните защитници на човешките права.

 

"Той счита себе си за борец за човешки права и свободи. Той е нов тип дисидент. Като Андрей Сахаров, например. Може би не в такъв мащаб, но принципът е същия", коментира Путин.

 

Съединените щати считат Сноудън за престъпник. Те отнеха паспорта му, обявиха го за издирване и упражниха натиск над редица държави да не приемат бившия агент на своя територия.

 

"Фактите са, че Сноудън е обвинен в три углавни престъпления. Ако счита, че е прав, както всеки американец може да наеме адвокат и да изложи тезата си в съда. У нас има закони предпазващи хората, които подават сигнали за нарушения. Той можеше да избере друг път на действие", коментира президентът на САЩ Барак Обама.

 

Анализатори смятат, че шанса Сноудън да получи Нобеловата награда за мир не е голям. Отличието рядко се връчва на толкова конфликтни фигури. Бившият агент се конкурира с още 277 кандидати, сред които папа Франциск и генералния секретар на ООН Бан Ки-Мун.