Персоналният рейтинг на Борисов се покачва

Два месеца след формирането си вторият кабинет „Борисов” се ползва с крехкото доверие на 24%  от хората, срещу 36% недоверие. Това разкрива проучване на агенция "Алфа Рисърч", реализирано в периода 15-23 януари.

 

Към настоящия момент най-висок принос за утвърждаване на сложния коалиционен кабинет имат няколко водещи фигури в него, радващи се на висока обществена популярност и одобрение. Това са премиерът Бойко Борисов, чийто персонален рейтинг след изборите тръгва нагоре (от 28% на 32%), министрите на ГЕРБ Лиляна Павлова (21,4%) и Томислав Дончев (18,7%), събиращият нарастващо одобрение министър от реформаторите Петър Москов (21,1%) и Ивайло Калфин (15,7%).  Същевременно оценките за дейността на главния прокурор Сотир Цацаров, който преди година беше една от малкото публични фигури с положителен рейтинг, сега спадат до 11% положителни срещу 42% отрицателни.


Въпреки умереният скептицизъм към управлението, 61% смятат, че то трябва да изкара пълен четиригодишен мандат. Едва 13% настояват за предсрочни избори. 

 

Почти всички институции продължават да бъдат белязани от дълбока ерозия на доверието. Най-критично ниско е доверието на гражданите в съдебната система. 43-то Народно събрание стартира с одобрение от едва 11% и неодобрение от 46%. Макар, че продължава да е една от относително най-популярните публични фигури, отношението към президента Росен Плевнелиев също остава силно поляризирано – 29% положително срещу 34% отрицателно. 

 

Към този момент участниците в управляващата коалиция не само не губят, но дори и трупат известни електорални дивиденти. ГЕРБ (23,2%) продължава да се ползва с два пъти по-висок електорален потенциал от БСП (11,4%), която пада до своеобразно електорално дъно. ДПС удържа традиционната си подкрепа от 7,5%, но при значителен спад на одобрението за неговия лидер Лютви Местан, което се затваря изцяло в рамките на движението. Еелекторалната подкрепа за Реформаторския блок бележи лек ръст (6.5% от общия брой избиратели), а Радан Кънев постига удвояване на личния си рейтинг. Подкрепящите правителството "Патриотичен фронт" и АБВ също стабилизират резултата си, съответно на 5,1% и 2,9%, при по-висока популярност на техните лидери. 

 

И в началото на 2015-а българите запазват песимизма си за развитието на страната, характерен за последните пет години на икономическа криза – 53% смятат, че негативните икономически тенденции продължават, срещу само 5% оптимисти. В личен план притесненията са по-умерени:  38% смятат, че финансовото състояние на домакинството им се влошава, 5%, че се подобрява и 56%, че остава същото.