След внезапната смърт бившия президент, си припомняме по-важните моменти от живота му до встъпването му в длъжност през 1992-ра

Кой е Желю Желев:

 

(1935)

Човек с дълбока следа в демократичната история на България, роден на емблематичната дата 3 март 1935 година в шуменското село Веселиново.

 

(1958)

Възпитаник на Втора мъжка гимназия в Шумен, той следва "Философия" в Софийския университет.

 

(1965)

Изявен критик на комунизма, заклеймил марсксистко-ленинската философия в своя дисертация. Затова през 1965 година е изключен от партията, отнета му е възможността да защити дисертацията си. Отнето му е и софийското гражданство.

 

(1967)

В селото на своята съпруга Желю Желев отново работи срещу пропагандната машина на партията. Написва знаковата книга "Фашизмът", в която деликатно сравнява фашистката диктатура и социалистическата тоталитарна машина.

 

(1982)

Целият този труд излиза на бял свят 15 години по-късно. От общо 10 хиляди броя обаче се продават малко над половината, тъй като книгата е забранена и изтеглена от книжарниците.

 

(1989)

Пролетта на 1989 година Желю Желев е арестуван. Докато държавната система у нас се разпада, той организира първия опозиционен митинг и участва в създаването на Съюза на демократичните сили.

 

(1990)

Влиза като депутат във Великото народно събрание и през 1990 година е избран за председател-президент на Република България.

 

(1992)

С гласовете на почти 3 милиона българи Желю Желев става първият демократично избран президент на страната. Същата година той скъсва със СДС като критикува правителството на Филип Димитров на пресконференция, останала в историята като "Боянските ливади".