Стотици пловдивчани изкачиха Хълма на освободителите

Стотици пловдивчани изкачиха днес Хълма на освободителите, за да участват в градското тържество по повод Националния празник на България, предаде БГНЕС.

 

По традиция кулминацията на проявите, свързани с празника, е поклонът пред паметника на руските освободители на Бунарджика. Той е издигнат през септември 1881 година в чест на руския цар Александър I и воините, загинали за освобождението на България от османско иго. Проектът е на архитект Вокар, а монументът е първият в страната след Руско-турската

Още по темата

война. Десет негови копия има на други места в България. Върху плочите на паметника са изписани всички военни части, взели участие в битката за освобождение на Пловдив от 14 до 17 януари 1878 година.

 

Традицията тук да се чества Освобождението, а по-късно и Националния празник, датира още от 1888 година, а в средата на 30-те години на ХХ век кметът на града Божидар Здравков преименува второто по височина тепе в Пловдив, известно като Бунарджика, в Хълм на освободителите. Повече от 20 улици в Пловдив носят имена, свързани с личности, събития и дати около Освобождението.

 

Представители на местната и държавната власт, политическите партии и много пловдивчани - стари и млади, с малки деца, сведоха глави днес в почит на освободителния акт. Преди това пловдивският митрополит Николай отслужи молебен в катедралния храм "Света Богородица" - там, където преди 137 години генерал Гурко обявява вестта за Освобождението.

 

След тържеството пред паметника на Хълма на освободителите, цветя и венци бяха поставени на гробовете на българските опълченци в Централния гробищен парк. През целия ден е отворена безплатно за посетители експозицията "Българското възраждане" на Регионалния исторически музей в къща Георгиади в Стария Пловдив.