Едва 11% от завършилите висше образование дами развиват собствен бизнес

Многото семейни ангажименти, слабо развитият сектор на услуги за отглеждане на деца и остарели предразсъдъци са основните причини, поради които жените у нас не рискуват да станат предприемачи. Това стана ясно на четвъртия Европейски форум за социално предприемачество, който се провежда в Пловдив.

 

Все още у нас възможностите на жените да ръководят са силно подценени – едва една четвърт от членовете на управителните съвети и на ръководните бордове на предприятия и организации у нас са жени. Статистиката сочи, че 60% от завършващите средно образование у нас продължават в по-висока образователна степен. Факт е обаче и това, че само 11% от завършилите висше образование стават предприемачи и развиват собствен бизнес. 

 

За да бъде променено това статукво, е необходимо държавата да провежда много по-активна политика на "лека помощ” за женското предприемачество – това означава да бъде активно изграждана инфраструктура от детски заведения, за да може да бъде постигнато оптимално равновесие между личния и професионалния живот на работещата жена, на мнение са от Националния съюз на трудово-производителните кооперации. 

 

"Средният европейски предприемач е мъж на 39-годишна възраст, който ръководи най-често малко и средно предприятие. Жените по-често участват в семейни фирми”, информира Марко Цуравич от Европейската комисия.