Глобата ще е 10% от оборота на предходната година за стоката, за която е направено нарушението

Комисията по икономическа политика прие по-голямата част от Закона за защита на конкуренцията, станал популярен като "закон за търговските вериги", информира БГНЕС.

 

Отложени за следващата седмица обаче бяха ключови промени в закона. Сред тях са забраните към търговските вериги да включват в договорите си изисквания към българските доставчици за плащане на такси, срещу които не предоставят никакви услуги; веригите да не могат да забраняват на доставчиците да продават своята стока на друго място на трети лица, както и да ги натискат да правят множество отстъпки, след което да продават под себестойност.

 

"Приета беше концептуалната част на закона, като беше направена промяна и вместо понятието "значителна пазарна сила" се въвежда понятието "злоупотреба с по-силна позиция при договаряне", обясни един от вносителите на закона Корнелия Нинова.

 

Тя призна, че в някои отношения предложението на управляващите е по-конкретно. В детайли е изяснено какво означава злоупотреба с по-силна позиция - например отказ да изкупиш една стока, едностранно да прекратиш договор с доставчик и други, коментира тя.

 

Въпросът с глобите беше решен на днешното заседание на комисията.

 

"Бяхме предвидили санкция в размер на 10% от оборота за предходната година на всички стоки в магазина. Прие се предложението на управляващите глобата да е 10% от оборота на предходната година за тази стока, за която си направил нарушение", обясни още Корнелия Нинова, след което даде пример - сключен е договор или е продадено мляко в нарушение, съответно ще имаш глоба 10% от оборота на мляко и млечни продукти за миналата година, а не върху оборота от всички стоки в магазина.