Инспекторите следят и наличието на етикет с данни за безопасността
Видео: БГНЕС
Комисията за защита на потребителите (КЗП) проверява безопасността на детските столчета за автомобили. В сезона на по-интензивните пътувания приоритетно се проверява има ли задължителна информация за изделията и отговарят ли на изискванията за безопасност.
При проверка на столичен магазин не са установени нарушения, свързани с предварителната информация. Документалната проверка ще приключи до няколко дни.
През 2015 г. опасни детски столчета за автомобили в България не са установени, но най-често констатираните нарушения са липса на информация за употреба, както и на документи за произход на продукта, което затруднява установяването на производителя/вносителя.
За детските седалки за автомобили е важно да се знае, че към момента в Европа са валидни два стандарта - ECE R 44 и I-Size. Едно от двете означения следва да бъде изписано на ECE-етикета.
Стандартът ECE R 44 е по-стар, но все още действащ. Основните промени при I-Size са, че се базира на възрастта и ръста на детето, а не на теглото му. Иновацията е свързана с ISOFIX системата и добавянето на изпитване за страничен удар. Освен това се въвежда и изискването деца до 15 месеца задължително да пътуват с гръб по отношение посоката на движение.
Информацията за групата и теглото на детето, за които е одобрена седалката, е друг важен реквизит на етикета. Родителите трябва да следят кога детето им ще излезе от съответната група, за да му осигурят друго столче, подходящо за неговите възраст и килограми.