Спасителна акция с хеликоптер бе представена на Централния плаж в Бургас

 

 

34 души са намерили смъртта си в морето през миналото лято само по Южното Черноморие. От началото на сезона удавниците са трима. Данните са на Българският червен кръст. Освен отговорно поведение в морето на къпещите се, за да се ограничи черната статистика, е необходима и добра координация между спасителните служби. Именно такава спасителна акция, в която участва и хеликоптер, бе представена на Централния плаж в Бургас.

 

Водните спасители са получили сигнал за давещ се в района на шамандурите мъж. Секунди са необходими, за да стигнат до него. Примерният инцидент е само една от ситуациите, с които се срещат ежедневно спасителите.Целта им - да покажат на летовниците, че морето не е до колене.

 

"Най-често с което с е сблъскваме е, че те можели да плуват и че хората, които са със тях са били обучени и могат да им помогнат", разказва Васил Алексиев- инструктор по водно спасяване.

 

Статистиката само за Бургаска област - 34 смъртни случая в морето миналата година и три от началото на лятото досега. Основно хора на възраст между 50 и 61 години, плували в неохраняеми зони.

 

"Наистина, неохраняемите места предлагат така повече усамотение, но въпреки всичко тогава трябва да има по-голяма бдителност от страна на семействата и на хората, които предпочитат тази форма на плажуване", обяснява Виолета Радева от БЧК.

 

Водните спасители призовават да се спазват флаговите ограничения. Ако, докато сме във водата и усетим, че морето ни дърпа, да не се срамуваме и да викаме за помощ най-близките до нас. Водни, наземни и въздушни спасители са обучени за съвместни действия по спасяване на давещ се.

 

"Чрез хеликоптера ние скъсяваме времето от грижите, котио се осъществяват на плажната ивица до специализираното здравно заведение. И в редица случаи точно това време е решаващо за живота на пациента", казва д-р Нено Ненов от БЧК.

 

Повече по темата гледайте във видеото.

 

Репортер: Цеца Алексова