Снимка: Shutterstock
Трусовете са причинили леки повреди
Тази сутрин в 5:49 часа местно време остров Хоншю бе разтърсен от земетресение с магнитуд 5.3-5.4 по оценки на Японската метеорологична агенция, Американската геоложка служба и Европейския сеизмологичен център. Това съобщи Румяна Главчева, експерт-сеизмолог и бивш ръководител на секция „Сеизмология” в Геофизичен институт.
Шест часа по-късно (около 6 ч. българско време) втори по-слаб трус, с магнитуд 4.6 по Рихтер, атакува острова в Ибараки префектурата, на 190 км север-североизточно. Източникът на силното земетресение е на дълбочина под земната кора (40-50 км по американските и европейските оценки и 70 км според Японска метеорологична служба) в район на сближаване на падините Марианска и Рюкю.
И двата рова западат към запад, но с различни скорости – около 9 см за година Марианският и около 5 см в годината ровът Рюкю. Тези движения са ефект от разширяване на Тихоокеанското дъно и навлизането му в мантията под съседните микроплочи.
Според информация на Японската метеорологична служба (илюстрация) земетресението с магнитуд 5.3-5.4 е с максимална интензивност от шеста степен по 12-степенната скала в префектурите Токио, Сайтама, Чиба и Канагава, където е причинило леки повреди. Голяма част от населението е усетило силно разтърсване в по-отдалечените територии на префектури Ибараки, Точиги, Яманаши, Шизуока и частично в Гунма и Нагано. Трусът е слабо усетен във Фукушима, Мияги, Ниигата, Гифу и Токайски регион.
Припомняме, че само на около 60 км в югозападна посока на 1 септември 1923 г. е станало катастрофално земетресение, “с дълбок източник” в залива Сагами и магнитуд по съвременни оценки 7.9. Земетресението е разрушило Токио, пристанищния град Йокохама и околните префектури Чиба, Канагава и Шизуока на епицентрални разстояния по-големи от 60 км. Съгласно заключителен доклад през 2004 година, количеството на човешките жертви от това т.нар. "Голямо японско земетресение" са 105 385 (по-раншни сведения сочат 142 000).
Само от предизвиканите пожари и бързото им разпространяване от тайфун, възникнал в Токийския залив почти в момента на земетресението, са загинали около 6400 души и са били унищожени 381 000 къщи. В западната префектура Канагава са загинали други 800 души, чиито домове са затрупани или разрушени от свлачища в планински или крайбрежни места.
Цунами с вълни, високи до 10 метра, са връхлетяли бреговете на залива Сагами, полуострова Босо и островите Идзу, погубвайки още местни жители. Глобалният ефект от съчетанието на природните бедствия в началото на септември 1923 г. е над 570 000 разрушени домове и около милион и 900 хиляди останали без покрив, или щети за над 1 милиард щатски долара (днешни около 14 милиарда).