По-хубав коледен подарък не бих могъл да си направя, заяви Христо Иванов

 

Правосъдният министър Христо Иванов подаде оставка. Това обяви самият той след разгорещена дискусия за промените в Конституцията.

 

„Въпреки че днес е ден, в който ще бъдат направени важни стъпки в посока на върховенството на правото, сега, с това гласуване стана символична стъпка към съмнението, че в България все повече може да се говори за върховенството на главния прокурор. Поради това не мога да изпълнявам повече своите конституционни задължения и с голямо облекчение мога да заявя, че вече няма да продължа да упражнявам правомощията на министър на правосъдието", заяви от парламентарната трибуна Иванов и напусна залата. 

 

„Очаквам Коледа и по-хубав коледен подарък не бих могъл да си направя", призна той

 

„Казах, че поемам този пост, за да свърша конкретни неща и кауза. Мисля, че няма да има политически ресурс за провеждане на реформа оттук нататък и сега ще си подам оставката пред премиера”, заяви Иванов.

 

"Не е въпросът дали аз съм предаден, въпросът е в една кауза, която беше дефинирана. Единствената ми емоция е огромно облекчение”, каза Христо Иванов.

 

Видео: БГНЕС

 

След него залата напусна и Радан Кънев, който заяви, че сам излиза в опозиция. Той няма да напусне парламентарната група, а Реформаторският блок ще реши дали да остане в управляващата коалиция. Реформаторите са недоволни, защото парламентът не прие техните предложения за квотното разпределение във ВСС, но прие предложенията на АБВ. 

 

Съгласно новите текстове съдийската колегия ще има 14 членове и ще включва председателите на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд, шестима членове, избрани пряко от съдиите, и шестима членове, избрани от Народното събрание.

 

Прокурорската колегия ще има 11 членове и включва главния прокурор, четирима членове, избрани пряко от прокурорите, един член, избран пряко от следователите, и петима членове, избрани от Народното събрание.

 

По-рано днес народните представители решиха, че главният прокурор ще може да се отчита пред парламента, но депутатите няма да могат да изискват от него да говори по конкретни теми, по които работи прокуратурата. 

 

Още по темата

В началото депутатите не успяха да съберат достатъчно гласове за предложените промени. Текстът трябва ли народните представители да изискват и приемат доклади на главния обвинител, скара управляващите и опозицията и получи едва 160 гласа от изискваните минимални 180.

 

Според Реформаторите работата на прокуратурата подлежи на по-сериозен контрол. От ДПС обясниха, че балансът между властите е тема на работа на Великото народно събрание, а не на обикновеното. Левицата обясни, че целта на предложението на Реформаторите и ГЕРБ не е отчетност на прокуратурата.

 

В крайна сметка след кратка почивка от ДПС преосмислиха мнението си. Te поясниха, че техните пултове не са работили и поискаха прегласуване на въпросния текст. В крайна сметка той беше приет със 191 гласа.