Полицията дава съвети

Почивните дни около Коледа и Нова година, освен празничност и богати трапези, предоставят възможности за пътуване в страната и чужбина. 

 

Празниците също така са „работно време” за определени представители на обществото, предупреждават от МВР. Затова те съветват, ако не сте си вкъщи по празниците да не разкривате това в социалните мрежи. 

 

„Споделянето на намеренията за отсъствия от дома с широк кръг от хора не е препоръчително. Нека бъде запазена дискретност относно предстоящите планове. Да не са много хората, които знаят, че семейството ще отсъства от дома, като децата също трябва да бъдат предупредени да не разказват за предстоящото пътуване”, допълват от полицията.

 

В последните години предмет на кражба стават предимно оставените в жилищата пари, накити от благороден метал и компактната техника – видеокамери, мобилни телефони, преносими компютри, цифрови фотоапарати. При напускане на дома за празниците парите и ценните вещи не бива да бъдат оставяни в жилището, без съответните мерки за сигурност.

 

Ако жилището ще е празно само за една нощ, може да оставите осветлението включено.
При отсъствие за няколко дни всички врати и прозорци трябва да бъдат добре затворени. Добре е доверени съседи или роднини да наглеждат жилището и ако забележат съмнителни лица по стълбите на сградата, да се обаждат в полицията. 

 

Още по темата

„Моят дом е моята крепост”, но опазването му се осигурява само със съвместни усилия от страна на собствениците и от страна на полицията, предупреждават от полицията. Никога не бива да се оставят ключове от жилището на леснодостъпни места като например под черджето на вратата. Необходима е по–голяма бдителност, особено когато в близост до жилищните сгради бъдат забелязани непознати лица със съмнително поведение.

 

Най-често се извършват кражби от апартаменти, в които има значително количество материални ценности. Тези кражби обикновено се предшестват от информация за наличието на пари и ценности в жилището и предварителна подготовка на средствата за преодоляване на вратата.

 

Вилите, които собствениците посещават сезонно, са друга атрактивна категория за крадците, твърдят от полицията. Ако бъдат забелязани съмнителни следи от нахлуване, се обадете на тел. 112. Съпричастността към съседите е много значима, защото никой не е застрахован, припомнят от МВР – Варна.

 

Те съветват още:

 

При разплащане на сметки да не се отваря широко портмонето, за да не се изостря вниманието на джебчиите.

 

При попадане в навалица чантите трябва да бъдат притиснати плътно до тялото, отпред, така че контролът над тях да е непрекъснат. Предпазливост е необходима и при пазаруване в магазините. Портфейлът или парите не бива да се оставят без надзор.

 

При ползване на банкомат трябва да се уверите, че хората зад вас нямат видимост към клавиатурата, на която набирате пин кода и задължително да закривате клавиатурата с ръка. Препоръчва се използването на банкомати, разположени вътре в сградите на банки, достъпът до които е ограничен и са под денонощно видеонаблюдение. Така се намалява рискът от кражба на пари непосредствено след изтеглянето им или други възможни престъпления. Важно е банковата карта и пин кодът да не се съхраняват на едно и също място.

 

Лаптопи, мобилни телефони, чанти с документи, авто CD устройства, навигационни системи и други скъпи вещи, оставени на видно място в автомобили, представляват често „обект на желание” за крадците.

 

Опасно е да се оставят в колата преносими компютри, мобилни телефони, дипломатически куфарчета, дамски чанти и всякакви други, видимо скъпи предмети. Обект на престъпления са и навигационните системи. Когато слизате от автомобила, ги вземете.

 

Припомнете си случая с хранителен магазин в столичния квартал „Левски”, който е обект на серийни обири. За по-малко от месец един и същи крадец два пъти задига оборота и част от стоката в магазина. Това показват и записите от охранителна камера.