Снимка: Shutterstock
Това ще става в рамките на три месеца, след като законодателната инициатива бъде предложена
Проектът за реформа на Европейския съюз включва предложение парламентите на 15 страни, обединени в група, да могат да блокират законодателна инициатива на общността, съобщават ТАСС и БГНЕС, позовавайки се на статия в британския вестник „Таймс”.
Според източници на изданието от кабинета на британския премиер Дейвид Камерън на „Даунинг стрийт” такова предложение ще се съдържа в документа, който днес ще бъде представен от председателя на ЕС Доналд Туск. Очаква се днес той да обяви списък с реформи в ЕС, съставен по време на срещата му с премиера вчера.
"От „Даунинг стрийт” съобщават, че членовете на парламента ще имат повече правомощия да отхвърлят „нежелани и ненужни” закони на ЕС”, пише още „Таймс”. Това означава, че 15 национални парламента ще могат да се обединят и да принудят Брюксел да се откаже от дадена законодателна инициатива в рамките на три месеца, след като бъде предложена.
Според действащите в момента правила, ако формират мнозинство, парламентите в ЕС могат да поискат изменение на закона, но не и неговото блокиране.
В същото време "Таймс" добавя, че досега подобни инициативи бяха отхвърляни от Брюксел.
Камерън вече представи четири искания до органите на ЕС - признаването на мулти-валутния съюз на ЕС, повишаване на конкурентоспособността в рамките на общността, разширяване на правомощията на националните парламенти в законодателните дейности на ЕС и затягането на имиграционното законодателство, което предвижда блокиране на достъпа на имигрантите от ЕС до социални помощи и други привилегии в Обединеното кралство в продължение на четири години.
Според Камерън изпълнението на тези искания са предпоставката жителите на Великобритания да гласуват за оставане в блока на референдума, който ще бъде организиран преди края на 2017 г.
Предложението ще бъде обсъдено на Срещата на върха на 17 и 18 февруари и ако то бъде прието, ще проправи пътя на Великобритания за провеждане на референдум пре юни.
В новия си мониторингов доклад за България Брюксел поиска независим анализ на дейността на родната прокуратура. Еврокомисията изрази и съмнение в независимостта на цялата ни съдебна система. От остро критичен, през обективен, до положителен - всеки прочете по различен начин препоръките в последния, девети поред, мониторингов доклад на ЕК. При представянето му стана ясно, че премиерът Бойко Борисов е поискал външна помощ за справянето с проблемите и за провеждането на съдебната реформа. Припомнете си още по темата: