За това предупредиха от Европол

Югоизточна Европа се превръща в сигурно убежище за ислямисти от Сирия. По-рано тази година Европол предупреди за терористични тренировъчни лагери на Балканите и процъфтяваща търговия с незаконно оръжие, пише германското издание "Шпигел". 

Още по темата

 

В началото на месеца в сръбския манастир Високи Декани в Източно Косово полицаи и военни от Международните сили за сигурност КФОР откриха ислямистки пропагандни материали у арестувани. Четиримата мъже са заподозрени, че по-рано са извършили нападения срещу сърби в Косово. Според местните медии един от тях се е бил за ИДИЛ в Сирия. 


Това не е първият път, в който в Косово биват залавяни предполагаеми джихадисти. През юли миналата година косовската полиция задържа петима души, които бяха натровили питейната вода в Прищина. През ноември трима джихадисти бяха задържани на македонско-косовската граница. В обръщение пред парламента президентът Атифете Яхяга предупреди за заплахата от терористи в страната. 


Косово е най-застрашено от цяла Югоизточна Европа, коментира германското издание. От близо 700 джихадисти в региона, които са се борили или още се борят в Сирия, повече от половината са косовари. Властите изхождат от факта, че в региона са се завърнали близо 120 екстремисти. 


Миналата година в Босна самостоятелно действащите терористи осъществиха две нападения. На територията на Югоизточна Европа през последните месеци бяха заловени десетки джихадисти. 


„Заплахата съществува и става все по-голяма с увеличаването на броя на завръщащите се от Сирия бойци”, коментира политологът Наим Рашити. 


Според експерта по политически ислям Дуния Ларисе западните медии говорят твърде малко за този проблем: „За съжаление страните от Югоизточна Европа все още се приемат като покрайнини на ЕС”. 


А европейските служби за сигурност отдавна предупреждават за нарастващия проблем с джихадизман на Балканите. В доклад на Европол от януари тази година се говори за тренировъчни обекти на джихадистите в Сирия в балканските държави. 


А Западните Балкани интересуват джихадистите не само за атаки, но и като място за отстъпление и набиране на нови членове. В Албания, Босна и Косово, а авторитетът на властта е слаб. Полицията и правоприлагащите органи често са недобре подготвени и оборудвани. 

 

Освен това след разпадането на Югославия и разграбването на албанските военни складове през 1997 в западноевропейските държави циркулира огромен арсенал от нерегистрирани оръжия - от пистолети и ръчни гранати до малки мини, картечници и базуки. Според експертите в региона има повече от един милион незаконни оръжия, които са лесни и евтини за придобиване. А на черния пазар един „Калашников” струва от 300 до 500 евро.

 

Според европейската служба Европол, цитирана от Агенция "Фокус", засилва се тенденцията за „братски събирания“ – аналог на лагерите, каквито други религиозни движения поддържат от десетилетия, посочва документът.

 

Европол очаква ИДИЛ или вдъхновени от нея терористи да се опитат да извършат нови атаки с многобройни жертви в Европа, като особено заплашена е Франция. Службата отбелязва, че атентатът от 13 ноември в Париж е извадил наяве необходимостта от подобряване на обмена на информация между страните членки на Европол. Въпреки че няма доказателства, че терористите използват системно потока от бежанци, за да влязат в Европа, налице е реална опасност сунити от сирийската диаспора да станат податливи на радикализиране след пристигането си в Европа, предупреждава документът.

 

Друго заключение на Европол е, че значителна част от чуждестранните бойци, които се присъединяват към водените от ИДИЛ сражения, в миналото са били диагностицирани с психически проблеми – според някои източници това са около 20% от членовете, а според други - дори повече. В същото време около 80% имат съдебно минало, вариращо от малки простъпки до по-сериозни престъпления.

Редактор: Гергана Тенева