За липсата на контрол в университетите

 

Попаднахме на търговия с висшето образование. Екип на „Здравей, България” успя да си купи студентски изпит по математика в УНСС. Експеримент за липсата на контрол в университетите и преимуществото на социалните мрежи по време на изпит. 

 

Изпитна сесия. В групата на първокурсниците в УНСС във Facebook има множество молби за помощ по време на изпит. Оказва се, че преписването с помощта на модерните технологии е масова практика.

 

Екипът на Нова се свърза с хора, които предлагат решаване на задачи срещу договорена сума в същата тази група, представяйки се за студенти, които искат да си купят изпита по математика за първи курс. Последва отговор веднага. Схемата е лесна. Тестът се снима, изпраща се на математиците, а те пращат решените задачи по същия начин. Има и указания. 

 

Цената е 60 лева за шестица. Парите се превеждат и следва изпитът по математика. Поставено лице е в изпитната зала. Минути преди началото на изпита става ясно, че услугата е на ниво. В социалната мрежа пък вече се публикуват вариантите на теста. Оказва се, че снимането по време на изпит е масова практика, а нужда от помощ имат мнозина. 

 

Вариантът, който се е паднал в изпитната зала по математика, е изпратен. Без изненада – първата решена задача идва три минути, след като снимката е изпратена. Останалите - 10 минути по-късно.

 

Поставеното лице е успяло да препише всички задачи без проблем – с телефон в ръка. Оценката, която екипът получава обаче, е четворка, а първата задача се оказва грешна. Следва рекламация – математиците излизат честни и решават да върнат ресто. Екипът на „Здравей, България” се срещна лично с човек от продавачите. След това се разкри, за да потърси отговор на въпроса кой решава задачите на студентите и защо. Вече „на открито” всичко бе отречено.

 

Така експериментът завърши. Проста схема, в която не са нужни връзки и много пари. Нужен е единствено телефон. Експеримент, който показва, че контрол няма, а този купен изпит и тази ситуация вероятно могат да се повторят във всеки един университет в страната и на всеки един изпит.

 

„Здравей, България” потърси отговор от ръководството на УНСС, но оттам отказват всякакъв коментар. От Министерството на образованието и науката обясниха, че ще извършат проверка на случая, но напомниха, че  по закон висшите училища се ползват с академична автономия. 

 

 "МОН няма правомощия да определя и контролира начина на провеждане на изпитите, а може само да препоръча на висшите училища да усъвършенстват вътрешноуниверситетските механизми на контрол, с които да се осигури невъзможност да се използват мобилни телефони и други електронни устройства по време на учебните занятия и на изпити", съобщиха от МОН.

 

От там подчертаха, че категорично осъждат всякакви прояви и опити за нечестно полагане на изпити, независимо дали са в рамките на конкретна сесия или кандидат-студентски.

 

По темата работиха Яна Николова и стажант-репортер Глория Николова